Dziś w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach nastąpił obrzęd beatyfikacji ks. Jana Machy, kaplana pochodzącego z Chorzowa, który został stracony w katowickim więzieniu w 1942 r. przez hitlerowców.
Uroczystości beatyfikacji ks. Jana Machy przewodniczy kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Kardynał dzień przed beatyfikacją odwiedził parafię św. Marii Magdaleny, rodzinną parafię błogosławionego.
– Ta nauka, którą nam przekazuje przyszły błogosławiony, jest aktualna w dzisiejszym świecie: nie ma tak trudniej sytuacji życiowej, w której nie można by czynić dobra. Był bardzo młodym człowiekiem, młodym kapłanem, który może nie miał dużego doświadczenia życiowego, ale swoją świeżością, zaangażowaniem, przekazem ewangelicznym zachwycał ludzi. Znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Takie warunki bardzo często obnażają prawdę o człowieku, prawdziwość serca. On sprawdził się w sposób doskonały – mówił w trakcie wizyty w Chorzowie kard. Semeraro (cytat za katowice.gosc.pl).
Wśród uczestników uroczystości w katowickiej katedrze byli prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz i inni biskupi, przedstawiciele rządu, władz województwa i miasta, parlamentarzyści, a także krewni ks. Machy.
Przed uroczystą mszą beatyfikacyjną, na cmentarzu parafialnym św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, gdzie mieści się symboliczny nagrobek ks. Jana Machy, złożony został bukiet kwiatów od Andrzeja Kotali, prezydenta Chorzowa.
***
Ksiądz Jan Macha miał zaledwie 28 lat, kiedy został stracony przez Niemców pod gilotyną w czasie drugiej wojny światowej. Była to kara za pomoc najbardziej potrzebującym.
Urodził się 18 stycznia 1914 roku w Chorzowie Starym, w tradycyjnej śląskiej rodzinie Pawła Machy i Anny z domu Cofałka. Miał dwie siostry i brata. W rodzinie nazywano go zdrobniale Hanikiem. Dom rodzinny mieścił się przy ul. Bożogrobców 44. Od 1921 roku Jan uczył się w szkole ludowej w Chorzowie (obecnie Szkoła Podstawowa nr 24), a w 1925 roku został przyjęty do Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Królewskiej Hucie (obecnie Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Marian Batko).
W 1934 roku Jan wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. 25 czerwca 1939 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Adamskiego w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. 27 czerwca 1939 roku odprawił Mszę św. prymicyjną w rodzinnej parafii pw. św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym. Na krótko podjął tam pracę. Następnie został wikarym w parafii pw. św. Józefa w Rudzie Śląskiej.
Księdza Machę stracono piętnaście minut po północy 3 grudnia 1942 roku. Jego ciała nigdy nie wydano rodzinie. Ksiądz Macha został stracony jako członek polskiej podziemnej organizacji. Jednak istotą jego aktywności nie była walka, ale praca charytatywna.