Alfabet Braille’a na przystankach. Kody QR ułatwią podróżowanie

Alfabet Braille’a na przystankach. Kody  QR ułatwią podróżowanie

Żółte naklejki z alfabetem Braille’a, umieszczane zawsze w tym samym miejscu na tabliczce z rozkładami jazdy na przystankach, to pilotażowe rozwiązanie Zarządu Transportu Metropolitalnego.

3 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. To dobry moment, aby poinformować, że właśnie wdrażane jest pilotażowe rozwiązanie, które ułatwi podróżowanie komunikacją miejską osobom niewidomym i niedowidzącym. W ramach nowego projektu organizator transportu przygotował dwa tysiące specjalnych naklejek z kodami QR oraz napisami w alfabecie Braille’a. Pojawiają się one na tabliczkach z rozkładami na przystankach komunikacji miejskiej.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom różnych grup pasażerów, sukcesywnie wprowadzamy kolejne usprawnienia. Kody QR przenoszą na naszą stronę internetową z rozkładem jazdy z danego przystanku – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM. – Dodatkowo na dole każdej nowej naklejki znajduje się informacja napisana alfabetem Braille’a, umożliwiająca niewidomym i niedowidzącym zorientowanie się, na jakim przystanku się znajdują – dodaje Małgorzata Gutowska.

Aktualnie projekt jest w fazie testowej, a same naklejki pojawiają się na wyselekcjonowanych przystankach poszczególnych gmin Metropolii. Lokalizacja naklejek jest przemyślana. Można je znaleźć w prawym dolnym rogu gabloty z rozkładem jazdy. Od tego właśnie miejsca większość osób rozpoczyna poszukiwania podobnych symboli i jest to miejsce osiągalne zarówno przez osoby poruszające się na wózku, jak i bardzo niskiego wzrostu.

Pilotażem zostanie objęte około 30 procent przystanków, przy czym, jeśli propozycja ZTM spotka się z pozytywnym odzewem, liczba naklejek będzie większa.

– To bardzo dobry pomysł, bo zapoznawanie się z treścią rozkładów jazdy w tradycyjny sposób bywa dla nas kłopotliwe. Nowe rozwiązanie pozwoli osobom niewidomym i niedowidzącym uniknąć błędów w trakcie skanowania tablic i da nam pewność, że prawidłowo zapoznajemy się z rozkładami jazdy – mówi Alicja Witek z fundacji Ważni Ludzie.

Naklejki z kodem QR i alfabetem Braille’a to tylko jedno z wielu rozwiązań ZTM, które służą zwiększaniu dostępności komunikacji miejskiej. W pobliżu przystanków systematycznie montowane są tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Dzięki nim osoby niedowidzące i niewidome mogą usłyszeć zapowiedzi głosowe. Podobne zapowiedzi można usłyszeć w pojazdach i z pojazdów kursujących na zlecenie ZTM. Informują one pasażerów czekających na przystanku o nadjeżdżającym autobusie czy tramwaju. We wszystkich nowych umowach ZTM z przewoźnikami, zawieranych od przyszłego roku, wprowadzenie tego typu zapowiedzi głosowych będzie wymagane. Do tego dochodzą jeszcze coraz liczniejsze nowoczesne autobusy – niskopodłogowe, ze specjalnymi rampami dla wózków inwalidzkich oraz z wizualnym i głosowym systemem informacji pasażerskiej.

Źródło: metropoliaztm.pl

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa