Jak urządzić kuchnię w stylu eklektycznym?

Jak urządzić kuchnię w stylu eklektycznym?

Od wieków pokusa by łączyć to, co pozornie do siebie nie pasuje była ogromna. Wystarczy się rozejrzeć by dostrzec to w otaczającej nas architekturze, modzie czy projektowaniu wnętrz. Odpowiedzią na potrzebę łączenia starego z nowym, jest styl eklektyczny, który jak żaden inny oddaje ducha, wrażliwość i indywidualność domowników. Jeśli chcesz wiedzieć jak stworzyć gustowną i spójną aranżację kuchni w duchu eklektyzmu nasz artykuł jest dla Ciebie!

Garść starego, szczypta nowego – czym jest styl eklektyczny?

Styl eklektyczny znany jest i lubiany od bardzo dawna. Korzeniami sięgający do filozofii i architektury, kiedy to zestawiano ze sobą elementy różnych stylów i koncepcji tworząc spójną i harmonijną wizję.

U podstaw stylu eklektycznego stoi wybieranie. Wyszukiwanie i selekcjonowanie rzeczy, faktur i kolorów na pierwszy rzut oka kompletnie do siebie niepasujących. Mieszanie starego z nowym, świadome żonglowanie stylami na granicy chaosu. Co jednak najistotniejsze w tym szaleństwie jest metoda i tylko z pozoru styl ten wygląda jak totalny chaos. By go okiełznać wystarczy garść wskazówek i intuicja, tak potrzebna w aranżowaniu wnętrz.

W eklektycznej kuchni każdy pomysł znajdzie zastosowanie dzięki czemu możemy nadać wnętrzu indywidualnego charakteru. Puścić wodze fantazji można wybierając kolory ścian, płytki ceramiczne, fronty mebli czy stół z krzesłami.

Zestawiaj i łącz – od czego zacząć urządzanie kuchni w stylu eklektycznym?

Choć na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w kuchni eklektycznej chaotyczne, to tylko pozory. Od czego rozpocząć aranżowanie pomieszczenia w tym stylu? Przede wszystkim od zrozumienia, że w ilości elementów, wzorów i motywów jest pewien klucz, którym należy się kierować. By rozpocząć wcielanie planu w życie trzeba ustalić motyw przewodni, który ma stanowić bazę w naszej kuchni. Dobry plan pozwoli zapanować nad chaosem, znaleźć miejsce dla każdego przedmiotu i stworzyć spójną kompozycję. Motywem przewodnim może być określona tematyka np. podróże, glamour, vintage lub wybrany kolor, faktura czy wzór, a także konkretny materiał, który będzie dominował we wnętrzu.

Następnie wybierz styl podstawowy będący bazą oraz ten, który tylko uzupełni Twoją wizję. Bazę może stanowić styl nowoczesny uzupełniony o dodatkowe elementy w stylu glamour lub retro.

Jeśli punktem wyjścia będzie dla Ciebie określony kolor, dominujący w kuchni, możesz uzupełnić go o dodatki zaczerpnięte z różnych stylów np. monochromatyczna biała kuchnia uzupełniona o stół ludwikowski, kredens w duchu retro czy plastikowe transparentne krzesła w stylu glamour. Nie bój się koloru. Ostre nasycone barwy stanowią idealny dodatek do minimalistycznego, jasnego wnętrza.

Pamiętaj by zachować umiar. Jeden motyw przewodni, jedna baza uzupełniona o jeden lub dwa elementy dodatkowe. To pozwoli Ci uniknąć bałaganu i efektu nadmiaru. Harmonia przede wszystkim.

Nie bój się wychodzić poza utarte schematy. Styl eklektyczny uwielbia odważnych, przełamujących stereotypy w projektowaniu. Jeśli decydujesz się na białe meble to tylko w zestawieniu z etnicznymi dodatkami, jeśli płytki do kuchni na ścianę to tylko w kształcie egzotycznych arabesek czy połyskującej rybiej łuski. Jeśli stół i krzesła to śmiało wybierz kilka różnych. Łącz antyki z rzeczami z sieciówek czy meblami rodem z PRL-u. Jak mawiają do odważnych świat należy, nawet w aranżowaniu własnej kuchni.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa