Hulajnoga – od zabawki do miejskiego środka transportu

Hulajnoga – od zabawki do miejskiego środka transportu

Hulajnoga jest pojazdem o prostej konstrukcji – zasadniczo składa się z dwóch lub trzech kół, płaskiej platformy i kierownicy zintegrowanej z przednim kołem. XIX-wieczny wynalazca hulajnogi nie jest znany, a jego dzieło zostało początkowo szybko zapomniane. W czasach wielkiego kryzysu hulajnoga stała się popularną zabawką wśród dzieci. Często powstawały domowej roboty pojazdy skonstruowane z drewna, z przymocowanymi drewnianymi kółkami. Hulajnogi stopniowo ewoluowały, zaczęto do ich produkcji wykorzystywać aluminium, tworzywa sztuczne oraz kauczuk do produkcji kółek. Obecnie można wyróżnić hulajnogi tradycyjne, wyczynowe i elektryczne. Te ostatnie, chociaż obecnie przeżywają swój renesans, nie są wbrew pozorom wynalazkiem całkiem nowym.

Hulajnoga – do zabawy, sportu i transportu

Pierwszy patent na elektryczną hulajnogę został złożony w latach 90. XIX wieku. Wtedy już hulajnoga bywała stosowana jako miejski środek transportu. Miała przewagę nad rowerem, gdyż była stosunkowo niewielka i lekka, a jednocześnie z uwagi na sposób, w jaki kierujący pojazdem z niej korzysta (czyli w pozycji stojącej), pozwalała na używanie jej przez kobiety ubrane w długie suknie.

Obecnie hulajnogi są przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Dzieci korzystają z dostosowanych do ich wzrostu i umiejętności hulajnóg, które – produkowane z reguły z tworzywa sztucznego – mają niską wagę i dodatkowe kółka, ułatwiające utrzymanie równowagi, a jednocześnie pozwalające najmłodszym na bezpieczną zabawę. Hulajnogi wyczynowe przeznaczone są dla sportowców, którzy wykorzystują je do wymyślnych akrobacji. Zrobione z aluminium, z kauczukowymi kółkami i kierownicą, która może wykonywać obroty o 360 stopni, są lekkie, a przy tym niezwykle mobilne. Jednak obecnie chyba największą popularnością cieszą się właśnie hulajnogi elektryczne, które stały się niezastąpionym środkiem transportu w mieście. W związku z tym do niedawna ich używanie nie było w żadnym stopniu prawnie usankcjonowane, jednak obecnie wraz z ich rosnącym powodzeniem zostały wprowadzone nowe przepisy regulujące sposób poruszania się na hulajnodze elektrycznej oraz kary za ich złamanie.

Gdzie kupić hulajnogę?

Elektryczna hulajnoga ze względu na wysokiej jakości materiały używane do produkcji oraz zastosowaną technologię to wydatek rzędu kilku, a czasami nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jednak sprzęty w najniższych cenach dostępne na Allegro nie odbiegają jakością od tych oferowanych w drogich sklepach sportowych bądź z elektroniką, a przy tym z uwagi na bogactwo ofert istnieje możliwość dopasowania modelu ściśle do swoich potrzeb.

Hulajnoga, mimo że potrafi sprawić mnóstwo frajdy, nie zawsze będzie optymalnym wyborem, bo nie jest zbyt uniwersalna i sprawdzi się tylko w niektórych warunkach. Ci, którzy poza wygodą poruszania się po mieście cenią także spontaniczne wypady za miasto oraz kontakt z naturą, na Allegro znajdą na przykład znakomity rower MTB. Dzięki porządnemu rowerowi górskiemu szaleństwo na leśnych bezdrożach przyniesie niezapomniane przeżycia i zapewni aktywny odpoczynek na łonie przyrody, a po powrocie do miasta można dalej korzystać z udogodnień miejskiej infrastruktury zapewniającej rowerzystom ścieżki rowerowe oferujące komfort i bezpieczeństwo.

Niezależnie od tego, czy nasz wybór padnie na rower, czy też na hulajnogę, warto zwrócić uwagę na fakt, że to środki transportu, które są ekologiczne, dzięki czemu można dołożyć swoją cegiełkę do tak ważnego tematu ochrony środowiska i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Dobrze dobrany sprzęt pozwala na korzystanie z niego przez wiele lat, a zarazem przyczynia się do znacznych oszczędność na paliwie czy biletach komunikacji miejskiej.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości