Stadion Śląski musi poczekać na MŚ. Tokio gospodarzem w 2025 r.

Stadion Śląski musi poczekać na MŚ. Tokio gospodarzem w 2025 r.
Mistrzostwa świata na razie nie dla Stadionu Śląskiego. Kolejna szansa nadarzy się w 2027 r.Fot. Marcin Bulanda

Światowa federacja lekkoatletyczna (World Athletics) wybrała gospodarza mistrzostw świata 2025. Kandydatura Stadionu Śląskiego nie okazała się niestety najlepsza. Zawody odbędą się w stolicy Japonii.

Narodowy Stadion Lekkoatletyczny – od niedawna taki status ma Stadion Śląski w Chorzowie – ubiegał się o organizację najbardziej prestiżowej imprezy „królowej sportu”, mistrzostw świata. Kandydatura Silesia 2025 miała silnych rywali: Tokio, Singapur oraz Nairobi. Właśnie poznaliśmy decyzję światowej federacji lekkoatletycznej (World Athletics).

Gospodarzem MŚ będzie stolica Japonii, Tokio. Zawody zorganizowane zostaną na Stadionie Olimpijskim, na którym sportowcy walczyli podczas igrzysk w 2021 r.

„Wszystkie kandydatury uznane zostały za wystarczająco silne i wystarczająco doświadczone, aby zorganizować wydarzenie. Tokio uzyskało najwyższy wynik spośród czterech kandydatów w czterech głównych obszarach: potencjał silnej narracji, możliwości generowania przychodów dla World Athletics, miejsce, które wzmocni międzynarodowy profil lekkiej atletyki, a także odpowiedni klimat” – czytamy w uzasadnieniu decyzji World Athletics.

Warto przypomnieć, że już dziś w Eugene rozpoczynają się mistrzostwa świata 2022 (przełożone z ubiegłego roku), a wystąpi w nich m.in. chorzowianin Kajetan Duszyński. Natomiast w 2023 r. światowy czempionat zawita do Budapesztu. Biorąc pod uwagę lokalizację zawodów na Węgrzech, można było spodziewać się tego, że World Athletics przyzna kolejne MŚ komuś spoza Europy. Tak też się stało.

Prawdopodobnie projekt skupiony wokół Stadionu Śląskiego zostanie zgłoszony do organizacji następnych mistrzostw świata – w 2027 r.

W „Kotle Czarownic” – po modernizacji obiektu – odbyło się już sporo prestiżowych imprez, m.in. mistrzostwa świata sztafet i Drużynowe Mistrzostwa Europy w 2021 roku, a także coroczne Memoriały Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej. Wielkie wydarzenia przed nami. 6 sierpnia Memoriał Kamili Skolimowskiej rozgrywany będzie – po raz pierwszy w Polsce – jako impreza Diamentowej Ligi.

Z kolei w 2028 r. na Stadionie Śląskim odbędą się mistrzostwa Europy, zaś w latach 2023 i 2027 Drużynowe Mistrzostwa Europy.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości