Zabójcze trzy minuty. Pierwsze zwycięstwo Ruchu w I lidze!

Tomasz Wójtowicz (przy piłce) strzelił pierwszego gola dla Ruchu w sezonie 2022/23Fot. Marcin Bulanda

Na kwadrans przed końcem trafił Tomasz Wójtowicz, a za moment – po ładnej, zespołowej akcji – poprawił Artur Pląskowski. Ruch Chorzów pokonał na wyjeździe Chrobrego Głogów 2:0 i jest wiceliderem Fortuna I ligi!

Pierwsza połowa meczu w Głogowie była wyrównana, o czym świadczy choćby idealnie równe posiadanie piłki (50-50 %). Jako pierwsi zaatakowali „Niebiescy”. W 23. minucie po rozegraniu rzutu rożnego dośrodkowywał Łukasz Janoszka, do główki wyskoczył Konrad Kasolik, ale jego uderzenie głową było niecelnie.

Gospodarze zrewanżowali się kilka minut później. Mateusz Bochnak nie został złapany na spalonego, pomknął lewym skrzydłem i zdecydował się na strzał z ostrego kąta. Chciał posłać piłkę w krótki róg. Jakub Bielecki zachował jednak czujność.

Później do głosu znów doszedł Ruch. Najpierw Tomasz Swędrowski – który zastąpił w podstawowym składzie Tomasza Foszmańczyka – zagrał w pole karne do Daniela Szczepana, lecz ten nie sięgnął piłki. Okazję miał także Kacper Michalski (uderzenie w boczną siatkę).

Na początku drugiej połowy zakotłowało się w polu karnym Ruchu. Pachniało bramką, na szczęście dla „Niebieskich” po strzale jednego z graczy Chrobrego piłka przeleciała wysoko nad bramką. Groźnie było także w 68. minucie, jednak Bielecki obronił uderzenie Bochnaka.

Na kwadrans przed końcem podopieczni Jarosława Skrobacza wyprowadzili kontratak. Szczepan zagrał na prawo do Tomasza Wójtowicza, który uderzył z ostrego kąta. Piłka wpadła w krótki róg, obok zaskoczonego Damiana Węglarza! Gospodarze nie zdążyli się otrząsnąć po stracie gola, a już zostali trafieni po raz drugi.

To była efektowna akcja rezerwowych Ruchu! Łukasz Moneta zagrał do Tomasza Foszmańczyka, a ten posłał piłkę wzdłuż bramki. Artur Pląskowski dopełnił formalności. Ten sam zawodnik mógł podwyższyć na 3:0, ale po dobrym dośrodkowaniu Monety nieznacznie się pomylił.

Zobacz bramkę nr 2 dla Ruchu

Po wygranej w Głogowie Ruch awansował na 2. miejsce w tabeli Fortuna I ligi (ex aequo z Wisłą Kraków i Skrą Częstochowa). „Niebiescy” mają na koncie cztery punkty. Jedynym zespołem z maksymalnym dorobkiem jest Puszcza Niepołomice, która w przyszły weekend przyjedzie na Cichą (30 lipca, godz. 20.00).