Urzędnik odkrywa sekrety Chorzowa

Urzędnik odkrywa sekrety Chorzowa
Dinges chętnie spotyka się z chorzowianami podczas spotkań autorskich.| fot. MBP Chorzów

Fabryka samolotów, noblista oraz… cygański król z Wielkich Hajduk. To tylko niektóre z ciekawostek, o których pisze Wojciech Dinges w wydanej właśnie książce „Sekrety Chorzowa”.

Choć historią Chorzowa interesuje się od lat, na co dzień zajmuje się sprawami na nieco mniej lokalnym szczeblu. Pracuje w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie odpowiada za Wydział Kolei Metropolitalnej, wcześniej m.in. zarządzał kolejami śląskimi.

Jak więc doszło do tego, że Absolwent Politechniki Śląskiej, SGH oraz Coventry University (Executive MBA in International Business) napisał książkę popularno-naukową o Chorzowie? Trochę przez przypadek.

Podczas śląskich targów książki, na jednym ze stoisk zauważył „Sekrety Gliwic” i zaczepił obsługę, dlaczego nikt jeszcze nie „odkrył” sekretów Chorzowa, skoro miasto ma tyle ciekawostek do zaoferowania.

I tak, od słowa do słowa… ukazała się książka Wojciecha Dingesa „Sekrety Chorzowa”.

Na okładce możemy zobaczyć m.in. chorzowski drapacz chmur, Janinę Omańkowską i… cygańskiego króla z Wielkich Hajduk | fot. mat. prasowe

Wśród 36 rozdziałów znajdziemy zarówno fakty znane miłośnikom miasta, jak chorzowianin nagrodzony Nagrodą Nobla Kurt Alder, czy kolej linową „Elkę”, jednak nawet zaznajomieni z historią mieszkańcy mogą odkryć nowe dla nich ciekawostki jak np. pierwsza śląska fabryka samolotów, czy cygański król z Wielkich Hajduk.

Wspominaliśmy, że sekrety to wehikuł czasu? Przewróć kartkę i razem z U2 zaśpiewaj New Year’s Day na chorzowskim stadionie albo pozwiedzaj Państwową Fabryką Związków Azotowych, której dyrektorem został… znany chemik Ignacy Mościcki. Niech Sekrety Chorzowa wprawią Cię w ruch! – zachęca wydawca w opisie

Wydawcą „Sekretów Chorzowa” jest Dom Wydawniczy Księży Młyn.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości