Duszyński pobił „życiówkę”, ale mierzy znacznie wyżej

Duszyński pobił „życiówkę”, ale mierzy znacznie wyżej
Kajetan Duszyński poprawił rekord życiowy na 400 m w hali. Jego celem głównym w sezonie halowym są marcowe ME w StambuleFot. Marcin Bulanda

Podczas mityngu Orlen Copernicus Cup Toruń Kajetan Duszyński poprawił rekord życiowy w biegu na 400 m w hali. Z poprzedniego osiągnięcia urwał jedną setną sekundy. Chorzowianin ma nadzieję poprawienie tego wyniku przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy.

Copernicus Cup (odbył się 8 lutego) to jeden z siedmiu najwyżej sklasyfikowanych zawodów World Athletics Indoor Tour Gold. Do Torunia zjechało wiele gwiazd światowej lekkoatletyki, a także najlepsi polscy zawodnicy. W biegu na 400 m mężczyzn trzymaliśmy kciuki za Kajetana Duszyńskiego.

Mistrz olimpijski z Tokio (w sztafecie mieszanej 4×400 m) miał trudne zadanie, startując z niezbyt korzystnego, drugiego toru. Po pierwszym okrążeniu zajmował piątą pozycję, dzięki udanemu finiszowi do mety dotarł jako czwarty.

Co najważniejsze, chorzowian poprawił rekord życiowy w hali na 400 m. Od środy wynosi on 46,70 s. Poprzednio Duszyński legitymował się wynikiem 46,71 – także z Torunia, z marca 2022 r.

Zwyciężył Szwed Carl Bengstrom (46,15), drugi był Duńczyk Benjamin Lobo Vedel (46,50), zaś trzeci Brytyjczyk Alex Haydock-Wilson (46,70).

– Bardzo mnie cieszy ten bieg. Rekord życiowy poprawiony o jedną setną, ale ważne jest to, ze to się odbyło w takim biegu. Był dość trudny tor, bieg dosyć „przepychany” – sześciu zawodników o bardzo podobnym poziomie, były więc zderzenia – komentował Duszyński w rozmowie z reporterką Polsatu Sport.

Kajetan Duszyński mierzy jednak znacznie wyżej. Liczy na wynik lepszy o kilka dziesiątych sekundy.

– Cel minimum na ten sezon to 46,50, ale byłbym bardzo zadowolony z uzyskania indywidualnego minimum na Halowe Mistrzostwa Europy (wynosi 46,35 s – przyp. red.) i o to walczę – dodał.

Halowe Mistrzostwa Europy w Stambule odbędą się w dniach 2-5 marca 2023 r. Wcześniej – w dniach 18-19 lutego 2023 r. – zaplanowano halowe mistrzostwa Polski w Toruniu. Jeśli Duszyński nie zdoła wywalczyć minimum na 400 m, najprawdopodobniej zobaczymy go w Turcji w rywalizacji sztafet 4×400 m.

Przypomnijmy, że rekord Kajetana na 400 m na stadionie wynosi 44,92 (Berno, 2021 r.).

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości