Reklama:


Egzamin ósmoklasisty 2023. Znamy wyniki chorzowian

Egzamin ósmoklasisty 2023. Znamy wyniki chorzowian
Tegoroczni absolwenci szkół podstawowych musieli mierzyć się ze skutkami nauki zdalnej.

CKE opublikowała wczoraj wyniki egzaminów ósmoklasisty. Młodzi chorzowianie najlepiej poradzili sobie z językiem polskim.

1253 uczniów z Polski i Ukrainy przystępowało w maju do egzaminów ósmoklasisty w naszym mieście. Podczas trzydniowej sesji uczniowie klas 8. rozwiązywali testy z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego.

Jak informuje CKE, najmniej problemów sprawił język polski.

Uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniami, które sprawdzały umiejętność czytania utworów literackich oraz odbioru tekstów kultury – informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna

Średnia wyniku chorzowian to 65,23%, co plasuje nasze miasto mniej więcej w połowie powiatów województwa śląskiego. Spośród miast sąsiadujących lepszym wynikiem mogą pochwalić się Siemianowice Śląskie (69,40%), natomiast ciut gorzej wypadli uczniowie z Bytomia (63,19%), Rudy Śląskiej (62,40%), czy Świętochłowic (62,32%).

Zwyczajowo najbardziej stresujący egzamin z matematyki okazał się dla chorzowian trudny. Średnia wyniku to 48,55%. Najmniej kłopotliwe okazało się zadanie sprawdzające umiejętność obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych.

Wśród języków obcych tradycyjnie największym powodzeniem cieszył się język angielski, na egzamin z którego zdecydowało się ponad 99% uczniów chorzowskich szkół, którzy uzyskali średnią 64,63%.

Uczniowie osiągnęli najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadań sprawdzających rozumienie tekstów pisanych oraz znajomość funkcji językowych. Nieco gorzej poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu oraz tworzenie wypowiedzi pisemnej – czytamy we wstępnym raporcie CKE.

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, bo nie ma progów zdawalności, jedynym wymogiem ukończenia szkoły jest przystąpienie do sesji egzaminacyjnej.

Wyniki mają jednak często decydujący wpływ na rekrutację do liceów czy techników, bowiem na 200 możliwych punktów w rekrutacji, za egzaminy można zdobyć nawet połowę.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości