Co zrobić, gdy ostroga piętowa utrudnia życie?

Co zrobić, gdy ostroga piętowa utrudnia życie?

Ostroga piętowa, inaczej nazywana zapaleniem rozcięgna podeszwowego, jest powszechnym schorzeniem, które dotyka coraz większej liczby ludzi na całym świecie. W dużej mierze jest to wynik naszego trybu życia. Ostroga piętowa daje przede wszystkim dolegliwości bólowe. Dyskomfort w obrębie pięty może poważnie utrudnić codzienne czynności, takie jak chodzenie czy stanie. To dlatego tak ważne jest określenie, jakie są przyczyny problemu i znalezienie odpowiedniej metody leczenia ostrogi piętowej, aby zapewnić sobie szybką i skuteczną pomoc.

Jakie objawy dają ostrogi piętowe (rozcięgno podeszwowe)?

Wiele osób na co dzień przekonuje się, jak wielkim problemem jest ostroga piętowa. Leczenie tego stanu zapalnego warto więc zacząć jak najwcześniej, a wybór odpowiedniej metody skonsultować z lekarzem i fizjoterapeutą. Ostrogi piętowe to rodzaj narośli kostnej, która rozwija się na kości piętowej wskutek przeciążeń, mikrourazów lub zmian zwyrodnieniowych. Te powodują zapalenie rozcięgna podeszwowego, co prowadzi do bólu i ograniczenia ruchu. Oczywiście same objawy schorzenia będą zależne i od stopnia zaawansowania zmiany, i od indywidualnych cech pacjenta. Najczęściej skarżą się oni na ból pięty, obrzęk i sztywność stopy.

Kiedy zapalenie rozcięgna podeszwowego przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu?

Często, zanim zaplanuje się dla ostrogi leczenie, warto zacząć od poznania przyczyny zapalenia. Ta zmiana zazwyczaj rozwija się w wyniku nadmiernego lub nieprawidłowego obciążenia stopy. Mogą temu sprzyjać pewne czynniki – otyłość, płaskostopie, długotrwałe stanie lub chodzenie, intensywne uprawianie sportu oraz różnego rodzaju urazy stopy. Jak widać, w procesie leczenia i rehabilitacji będzie istotne, by minimalizować przyczyny na przykład poprzez zrzucenie zbędnych kilogramów, zmianę nawyków oraz dbanie o odpowiednie obuwie i regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających stopy.

Skuteczne leczenie ostrogi piętowej (inaczej zapalenia rozcięgna podeszwowego)

Ostrogę piętową można leczyć farmakologicznie i poprzez fizjoterapię. Do niedawna stosowano również zabiegi chirurgiczne, jednak obecnie najskuteczniejszą i najczęściej zalecaną metodą jest leczenie ostróg piętowych falą uderzeniową. Polega ona na stosowaniu fal dźwiękowych o wysokiej energii, które łagodzą ból, redukują stan zapalny i stymulują procesy regeneracyjne w tkankach w obrębie rozcięgna podeszwowego. Inne metody terapeutyczne obejmują terapię ultradźwiękową, jonoforezę, magnetoterapię oraz krioterapię. Poza tym oczywiście bardzo ważna jest profilaktyka. Aby zapobiec wystąpieniu ostrogi piętowej, warto dbać o swoje stopy poprzez unikanie nadmiernego obciążenia, noszenie odpowiedniego obuwia i regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających. Warto również monitorować masę ciała, unikać długotrwałego stania lub chodzenia oraz regularnie sprawdzać stan stóp pod kątem ewentualnych urazów czy zmian.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa