Łukasz Bereta trenerem Ruchu

Łukasz Bereta trenerem Ruchu
Łukasz Bereta poprowadzi "Niebieskich" Fot. Ruch Chorzów SA

28-letni Łukasz Bereta, były piłkarz Ruchu, a ostatnio trener Gwarka Ornontowice, poprowadzi „Niebieskich”.

Po spadku Ruchu Chorzów do III ligi stało się jasne, że drużynę poprowadzi nowy trener. Z klubem z Cichej najpierw pożegnał się menadżer Jan Kocian, a dziś także Karol Michalski, który w końcówce sezonu był trenerem pierwszego zespołu (obowiązująca do czerwca umowa nie zostanie przedłużona).

W medialnych spekulacjach padały różne kandydatury. Faworytem do przejęcia „Niebieskich” miał być Mirosław Smyła, później pojawiały się inne nazwiska, m.in. Łukasz Surma czy Przemysław Cecherz. Ostatecznie jednak władze klubu postawiły na młodość.

We wtorek – za zgodą Rady Nadzorczej Ruchu Chorzów SA – nowym trenerem został Łukasz Bereta. 28-latek prowadził ostatnio IV-ligowego Gwarka Ornontowice, a jednocześnie pracował w Akademii Piłkarskiej Ruchu.

Bereta pochodzi z Rudy Śląskiej, przygodę z piłką zaczynał w tamtejszej Gwieździe. W latach 2004-10 szkolił się w Ruchu Chorzów. Grał w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Po odejściu z Ruchu występował w Rozwoju Katowice i klubach z niższych klas rozgrywkowych (m.in. Unia Bieruń, Polonia Poraj).

Jednocześnie kształcił się w fachu trenerskim. W 2012 r., w wieku 21 lat, został licencjonowanym trenerem Polish Soccer Skills, dzięki czemu odbył wyjazdy szkoleniowe do Manchesteru United, Manchesteru City, Evertonu, Sevilli czy Barcelony. Był na stażu trenerskim w Borussii Dortmund, Rozwoju Katowice i dwukrotnie w Ruchu Chorzów. Posiada licencję UEFA A oraz UEFA Elite Youth A. Zanim trafił do klubu z Ornontowic, prowadził zespoły Pogoni Nowy Bytom i Szczakowianki Jaworzno.

Byłem mile zaskoczony propozycją objęcia funkcji pierwszego trenera Ruchu. Jest to dla mnie zwieńczenie marzeń z dzieciństwa, gdy byłem młodym chłopakiem i grałem tu jako młodzieżowiec w drużynach juniorskich. Marzyłem o grze w pierwszej drużynie, a później, by pracować tu jako trener. Praca w takim klubie to dla mnie duże wyzwanie i odpowiedzialność. Ruch to klub, który ma niezwykle bogatą historię i wspaniałych kibiców, którzy zasługują na znacznie lepszą grę zespołu. Dla nich warto wyprowadzić ten klub na wyższy poziom – powiedział Bereta cytowany przez oficjalną stronę „Niebieskich”.

Bereta był kandydatem, który był mocno wspierany przez kibiców Ruchu (w maju przedstawili Radzie Nadzorczej szereg żądań). Nowy trener przekazał, jaka jest jego wizja prowadzenia zespołu.

Jestem wychowankiem Ruchu i dostałem tutaj szansę. Chciałbym, aby otrzymali ją również zawodnicy stąd, związani z Chorzowem i regionem, czy juniorzy, którzy mają duży potencjał. Musimy obracać się w pewnych realiach finansowych, dlatego będziemy wyszukiwać wyróżniających się piłkarzy w III, IV lidze, dla których Ruch będzie – tak jak dla mnie – spełnieniem marzeń lub szansą na wybicie się – dodał Łukasz Bereta.

Bereta poprowadzi pierwszy trening w poniedziałek, 24 czerwca. Ruch znalazł więc już trenera, nadal zaś poszukuje prezesa. Do 19 czerwca można zgłaszać się do konkursu ogłoszonego przez klub z Cichej.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa