Polacy z Białorusi przyjechali do Chorzowa

Polacy z Białorusi w Urzędzie Miasta i na ul. Wolności

Pod koniec zeszłego tygodnia do Chorzowa przyjechała grupa młodzieży na obóz edukacyjny dla dzieci z polskich rodzin z rejonu Baranowickiego na Białorusi. Wyjazd odbywa się w ramach programu „Lato z Polską 2019”.

Miasto Chorzów już po raz trzeci przystąpiło do programu „Lato z Polską”. Za pierwszym razem przyjechali do nas Polacy z Tarnopola, a w drugiej edycji Polacy z Łanowic (polska wieś na Ukrainie w obwodzie Samborskim). Teraz gościmy rodaków z rejonu Baranowicz na Białorusi. Projekt jest współfinansowany przez Senat RP za pośrednictwem stowarzyszenia Wspólnota Polska koordynującej projekt. W Chorzowie realizatorem akcji jest Chorzowskie Centrum Kultury.

– Chorzowskie Centrum Kultury od wielu lat współpracuje z górnośląskim oddziałem Wspólnoty Polskiej. Razem zrealizowaliśmy już wiele projektów, między innymi kilka wyjazdów grup twórczych oraz seniorów na Ukrainę – opowiada Jolanta Motyka, inicjatorka akcji, zastępca dyrektora ChCK.

Młodzi Polacy z Białorusi nie próżnują i aktywnie spędzają czas. Jak do tej pory uczestniczyli w obchodach Święta Miasta pod szybem „Prezydent”, w festiwalu animacji Samovolka, zwiedzili Muzeum Śląskie oraz Muzeum Powstań Śląskich, a także brali udział w kilku koncertach i spektaklach teatralnych, a to wciąż tylko część programu wycieczki. W kolejnych dniach odwiedzą m.in.: Wrocław, Oświęcim oraz atrakcje Parku Śląskiego (Legendia, ZOO, Skansen).

– Wszyscy mamy polskie korzenie i w szkole uczymy się języka polskiego. Ten wyjazd to takie dwa tygodnie wakacji. Polska bardzo mi się podoba, za dwa lata chciałabym trafić tutaj na studia. Kocham Polskę i zawsze, kiedy tylko mam możliwość, przyjeżdżam tutaj – opowiada Polina Nowicka, 15 letnia Polka mieszkająca na Białorusi.

Wczoraj młodzież wraz z opiekunami odwiedziła Urząd Miasta, gdzie spotkali się m.in. z Wiesławem Ciężkowskim, zastępcą prezydenta Chorzowa oraz Tomaszem Ignalskim, dyrektorem ChCK. Była to doskonała okazja, by podzielić się wrażeniami z początku pobytu oraz wymienić prezenty i podziękowania. Polscy uczniowie z Białorusi przygotowali również krótki program artystyczno-edukacyjny prezentujący sylwetki wielkich Polaków, urodzonych na terenach obecnej Białorusi. Było o Adamie Mickiewiczu, Tadeuszu Kościuszce czy Józefie Piłsudskim. Wieczorem młodzi Polacy z Białorusi udali się do #wolki, aby integrować się ze swoimi rówieśnikami z Chorzowa.

– W organizacji wyjazdu pomaga nam oddział górnośląski Wspólnoty Polskiej. W Chorzowie pomaga nam Miasto i Chorzowskie Centrum Kultury. Dzieciom bardzo się tutaj podoba. Dużo jeździmy, zwiedzamy, wszystkie atrakcje jakie zapewniają nam organizatorzy spotykają się z entuzjazmem – komentuje Dymitr Burec, prezes oddziału Związku Polaków na Białorusi w Juszkiewiczach (rejon Baranowicki).

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa