Nowa linia tramwajowa pojedzie przez Chorzów. Okazja szczególna

Nowa linia tramwajowa pojedzie przez Chorzów. Okazja szczególna
Tramwaj powstańczy w siedzibie Tramwajów Śląskich w Chorzowiefot. Mateusz Wieczorek

Od dziś do 24 sierpnia z inicjatywy Tramwajów Śląskich S.A. oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach po miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie kursować specjalny tramwaj powstańczy.

Inicjatywa związana jest z setną rocznicą wybuchu I Powstania Śląskiego. Program obchodów jest urozmaicony. Poza oficjalnymi uroczystościami, do których zalicza się defilada wojskowa „Wierni Polsce” znalazły się w nim takie atrakcje, jak jazda zabytkowym tramwajem czy nocne zwiedzanie gmachu Urzędu Wojewódzkiego.

Historyczny pojazd wyruszy w środę, 14 sierpnia ok. godz. 17:00 z Mysłowic, gdzie sto lat temu strajk w kopalni Mysłowice był przyczynkiem do wybuchu I Powstania Śląskiego, a zakończy podróż w sobotę 24 sierpnia ok. godz. 16.30 przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach-Lipinach, w setną rocznicę zakończenia I Powstania Śląskiego.

Tramwaj przez przystanek Chorzów Rynek pojedzie trzy razy: w piątek 16 sierpnia, we wtorek 20 sierpnia i w czwartek 22 sierpnia. Mieszkańcy Chorzowa Batorego będą mogli go spotkać częściej. Trasy oznaczone są na infografice przygotowanej przez GZM:

Szczegółowy rozkład jazdy tramwaju dostępny jest tutaj

– ,,Tramwaj Powstańczy” jest dosyć nietypowy z wielu względów. Po pierwsze dlatego, że został oznaczony numerem 100, a takiej linii na co dzień nie mamy. Numer linii nawiązuje do obchodów setnej rocznicy pierwszego powstania śląskiego – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Podczas podróży tramwajem pasażerowie będą mogli przenieść się w czasie na Górny Śląsk lat 1919-1922, posłuchać manifestu Wojciecha Korfantego, przyjrzeć się potyczce powstańczej, wziąć udział w kampanii plebiscytowej, przekroczyć granicę, zaśpiewać „Już zachodzi czerwone słoneczko” oraz inne powstańcze i śląskie piosenki, a nawet skosztować śląskich maszketów. Każdy podróżujący otrzyma bilet do Niepodległej z kalendarium wydarzeń na Górnym Śląsku w latach 1919 -1922.

Wydarzenia z okazji 100-lecia I Powstania Śląskiego:

15 sierpnia o 14:00 rozpocznie się w Katowicach defilada, w której weźmie udział 2,6 tys. żołnierzy, 27 pododdziałów kompanii reprezentacyjnych, nowoczesny sprzęt wojskowy. Nad stolicą województwa przeleci 60 statków powietrznych. Defilada, związana jest także ze Świętem Wojska Polskiego, przejdzie aleją Walentego Roździeńskiego oraz aleją Wojciecha Korfantego.

16 sierpnia swe historyczne podwoje otworzy Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach – tym razem w ramach projektu „Drogi do Niepodległej: Powstania Śląskie”. Podczas nocnego zwiedzania budynku będzie okazja poznać jego zakamarki, a także wysłuchać opowieści przewodników. Ponadto przygotowano niecodzienną wystawę, zatytułowaną „Od insurekcji kościuszkowskiej do Powstań Śląskich”. Ekspozycja składa się z ponad 3 tysięcy figurek ołowianych żołnierzyków i ukazuje walki Polaków o niepodległość. Autorem i wykonawcą wystawy jest Grzegorz Kamiński, nauczyciel i pasjonat historii z Toszka. Tego dnia nie zabraknie też ciekawych wystaw przygotowanych przez Archiwum Państwowe w Katowicach. Przed rozpoczęciem nocnego zwiedzania, o godz. 18:00, na pl. Sejmu Śląskiego odbędą się występy artystyczne. O godz. 21:30 będzie można podziwiać pokaz multimedialny na fasadzie Urzędu Wojewódzkiego.

► Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Chorzowie ppłk Piotr Rancia zapraszają 20 sierpnia br., o godz. 13:00 na uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego oraz 100. Rocznicy wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego przy pomniku Powstańca Śląskiego na Placu Powstańców Śląskich w Chorzowie. W programie uroczystości, poza częścią oficjalną, przewidziano defiladę oraz pokaz musztry paradnej Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa