Turniej Gerarda Cieślika rozpoczęty. W niedzielę poznamy zwycięzcę

Turniej Gerarda Cieślika rozpoczęty. W niedzielę poznamy zwycięzcę
Uczestnicy II Turnieju o Puchar Gerarda Cieślika podczas ceremonii otwarcia na KresachFot. MF

Z czterech drużyn z Chorzowa, które przystąpiły do walki o Puchar Gerarda Cieślika, szanse na trofeum zachowują dwa zespoły Stadionu Śląskiego. Ruch i UKS Ruch powalczą w finale B.

– Naszym celem jest zorganizowanie najlepszego turnieju piłkarskiego, aby w ten sposób oddać hołd temu wybitnemu piłkarzowi, a także niezwykłemu człowiekowi – mówi o Gerardzie Cieśliku Tomasz Zabielski z Polskiej Fundacji Sportu i Kultury, jeden z pomysłodawców imprezy, która w piątek rozpoczęła się w naszym mieście.

To druga edycja Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Gerarda Cieślika. Oprócz PFSiK oraz Śląskiego Związku Piłki Nożnej w organizację imprezy włączył się także m.in. Ruch Chorzów.

– Hetman Jan Zamoyski powiedział kiedyś: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. A ja te słowa sparafrazuję i powiem: „Taka będzie polska piłka nożna i takie będziemy mieli w niej wyniki, jakie będzie szkolenie Was, młodzieży” – zwrócił się do młodych piłkarzy Marcin Waszczuk, wiceprezes Ruchu Chorzów.

W ceremonii otwarcia uczestniczyli także m.in. Rudolf Bugdoł (honorowy prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej) oraz trener Ruchu Chorzów Łukasz Bereta i jego asystenci Łukasz Molek oraz Jakub Brzozowski.

W imprezie biorą udział 32 zespoły z całego kraju (w kategorii U13), w tym cztery ekipy z Chorzowa: Ruch Chorzów, UKS Ruch Chorzów oraz Stadion Śląski i Stadion Śląski II (ten ostatni zajął miejsce Akademii Mam Talent Krzeszowice).

W piątek rozegrano mecze fazy grupowej (8 grup po 4 zespoły). Awans uzyskiwały po dwie najlepsze ekipy. Z chorzowskich drużyn najlepiej spisał się Stadion Śląski. Oba jego zespoły wyszły z drugiego miejsca i nadal liczą się w walce o główne trofeum. Stadion Śląski I zremisował z Zagłębiem Sosnowiec (1:1) oraz Koroną Kielce (0:0), a na koniec pokonał AP Ostrzeszów (4:0). Z kolei Stadion Śląski II pokonał Sportową Częstochowę (1:0) oraz Galaktikos Ostrowiec Świętokrzyski (5:0), doznając porażki ze zwycięzcą grupy Piastem Gliwice (1:2).

Ruch Chorzów rozpoczął turniej od remisu z GKS-em Tychy (2:2). Później przegrał z reprezentacją Łódzkiego Związku Piłki Nożnej (0:2). Wygrana w derbach z Górnikiem Zabrze (1:0) nie dała niestety „Niebieskim” awansu (przy równej licznie punktów decydował mecz bezpośredni z ŁZPN).

Z kolei UKS Ruch Chorzów najpierw zainkasował trzy punkty za zwycięstwo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (3:1), by następnie uznać wyższość Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej (1:5) i Pogoni Szczecin (0:2). Obie ekipy z „eRką” zajęły trzecie miejsce w swoich grupach i w sobotę powalczą w finale B (rywalizacja o miejsca 17-32).

Mecze fazy pucharowej odbędą się w sobotę (w godz. 9-12 i 13-16). Na niedzielę (godz. 9-11) zaplanowano półfinały i finał (na Cichej). Następnie (godz. 11.30) rozegrany zostanie mecz pokazowy między reprezentacją turnieju (wyboru piłkarzy dokona m.in. trener Ruchu Łukasz Bereta) a reprezentacją Śląska U13, zaś o godz. 13.00 odbędzie się wręczenie nagród.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa