Rok z KajTerozem

Rok z KajTerozem

46 stacji, 460 rowerów, 24500 zarejestrowanych użytkowników i około 265700 wypożyczeń. Tak rok po starcie chorzowskiego roweru miejskiego wyglądają liczby KajTeroza.

11 października mija rok od uruchomienia KajTeroza – Chorzowskiego Roweru Miejskiego. Jest to jeden z dziewięciu systemów rowerowych w województwie śląskim. W momencie uruchomienia samoobsługowej wypożyczalni rowerów, w Chorzowie dostępnych było 150 jednośladów i 15 stacji. Obecnie jest już ich 460 w 46 punktach w mieście. Obok tradycyjnych rowerów chorzowski system to także rowery wyposażone w fotelik do przewożenia dzieci, rowerki dziecięce, tandemy i rowery familijne typu cargo. Rowery bardzo dobrze przyjęły się w mieście. Od inauguracji systemu 11 października 2018 roku niemal 24 500 chorzowian zarejestrowało się w systemie.

– Po pierwszym roku działania KajTeroza widać, że takie rozwiązanie dobrze przyjęło się w Chorzowie i możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość. Sam fakt 6000 przejazdów zrealizowanych przez niespełna dwa miesiące niepełnego pierwszego sezonu KajTeroza w 2018 roku dowodzi, że rowery publiczne w tym mieście to bardzo dobry wybór – podkreśla Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor komunikacji Nextbike Polska.


Miłośnicy dwóch kółek skorzystali do tej pory z rowerów już blisko 265 700 razy. Użytkownicy najbardziej aktywni byli w kwietniu 2019 roku – z rowerów skorzystali ponad 55 tysięcy razy. Najlepszym dniem była środa, 1 maja 2019 roku. Padł wtedy dotychczasowy rekord aż 3447 wypożyczeń. Oznacza to, że z każdego jednośladu skorzystano ok. 7 razy.

– Rekordowe liczby dowodzą, że chorzowianie korzystają z rowerów miejskich nie tylko w ramach weekendowych wycieczek. Bardzo cieszymy się, że szybko stały się one codziennym środkiem transportu – odkreśla Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Przypomnijmy – Kajteroz – Chorzowski Rower Miejski umożliwia bezobsługowe wypożyczanie jednośladów przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, w okresie jego funkcjonowania, czyli od marca do końca listopada. Rowery można wynajmować bezpłatnie do 15 minut. Maksymalny czas wynajmu to 12 godzin. System jest kompatybilny z innymi systemami Nextbike. Na chorzowskich rowerach można dojechać do Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tychów, Zabrza oraz Gliwic. Za zarządzanie i obsługę Kajteroz – Chorzowskiego Roweru Miejskiego do końca sezonu 2021 odpowiada największy w Polsce operator samoobsługowych wypożyczalni Nextbike Polska.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa