Budżet Obywatelski 2019. Oficjalne wyniki

Budżet Obywatelski 2019. Oficjalne wyniki

Budowa ścieżki rowerowo-spacerowej Pnioki – Skałka, bezpłatny dostęp do e-booków, czy Chorzowski Festiwal Filmów Europejskich. To kilka pozycji z listy wybranych przez mieszkańców projektów do realizacji w ramach 7. Budżetu Obywatelskiego Miasta Chorzów.

Aktywność mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego stale rośnie. W tym roku chorzowianie zgłosili rekordową liczbę wniosków, bo aż 136. Realizacja budżetu obywatelskiego przebiegała w kilku etapach. Na początku, od 17.06 do 31.07, przyjmowane były wnioski, które mogły zgłaszać nie tylko osoby zameldowane w Chorzowie, ale również mieszkające, pracujące lub uczące się na terenie miasta. Wszystkie wnioski, które zostały pozytywnie zweryfikowane pod względem formalnym (w terminie od 1.08 do 24.08), poddano pod głosowanie mieszkańców (od 16.09 do 6.10). Zwycięskie projekty trafią do realizacji w następnym roku budżetowym (a zatem wnioski z tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego realizowane będą w roku 2020).

Pula środków tegorocznego budżetu obywatelskiego w Chorzowie wynosiła 3,5 miliona złotych, z czego 85% (2 975 000 zł) przeznaczonych było na zadania inwestycyjne, a 15% (525 000 zł) na zadania społeczne. Pojedyncze zadanie inwestycyjne mogło kosztować maksymalnie 370 000 zł. Zadania społeczne zostały podzielone na dwie grupy: małe – do 20 000 zł oraz duże – do 200 000 zł.

Wśród projektów inwestycyjnych wybrane zostały: budowa ścieżki rowerowo-spacerowej Pnioki – Skałka, budowa wybiegu dla psów, rewitalizacja placów zabaw na Osiedlu IRYS, zmniejszenie powierzchni i wymiana nawierzchni boiska piłkarskiego przy ul. Społecznej, modernizacja placu zabaw wraz z budową strefy fitness dla dorosłych na Amelungu, ytworzenie przejścia dla pieszych, budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego dla dzieci i młodzieży z tzw. „Starego Osiedla” w Chorzowie Batorym, modernizacja skweru przed Szkołą Podstawową nr 14 etap I, uliczna Galeria Batorego oraz „Zróbmy Razem Łąkę” czyli tworzymy chorzowskie kwietne łąki i skwery wraz z infrastrukturą.

Z dużych zadań społecznych wykonane zostaną projekty: legenda bez końca – obchody 100-lecia Klubu Sportowego Ruch Chorzów, bezpłatny dostęp do e-booków dla chorzowian, wirtualne muzeum i festiwal legend polskiego rocka.

W ostatniej kategorii zadań społecznych małych do zrealizowane zostaną: sprawny bajtel – ogólnomiejski turniej dzieci oraz zawody sprawnościowe, pokazy udzielania pierwszej pomocy, bądź świadomy własnego ciała, kreatywnie na Redenie, chorzowski festiwal filmów europejskich, święto rowerzysty, realizacja 6 rajdów rowerowych, aktywne lato w Chorzowie II, na zdrowie Chorzowie i spotkanie z youtuberami.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa