Jak wybrać dobre regały paletowe?

Jak wybrać dobre regały paletowe?

Regały paletowe są jednym z najpopularniejszych materiałów wyposażeń bardzo różnych magazynów czy hal przemysłowych.

Wyróżnia je przede wszystkim łatwy i szybki montaż,. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka podstawowych modeli regałów, warto więc znaleźć taki, który będzie idealnie pasował do konkretnej przestrzeni.

  1. Zalety zastosowania regałów paletowych
  2. Rodzaje regałów – zasada wyboru

Zalety zastosowania regałów paletowych

regały paletowe niewątpliwie należą do najczęściej wybieranych przez właścicieli hal i przestrzeni magazynowych. Sprawdzają się one zarówno na dużych powierzchniach, jak również w magazynach o ograniczonej kubaturze. Wyróżnia je bardzo estetyczny wygląd, wytrzymała i stabilna konstrukcja. Największym jednak plusem jest łatwy i sprawny ich montaż, a także możliwość prostego dostosowania regału do posiadanej powierzchni magazynowej oraz masy i wymiarów przechowywanych produktów lub ładunków. Wiele towarów można przechowywać luzem, dzięki możliwości wypełnienia poziomów regałów paletowych kratownicą lub płytę wiórową. Regały paletowe magazynierzy cenią również za to, że umożliwiają one szybki dostęp do magazynowanych towarów i uproszoną kontrolę stanów magazynowych. Remanent w takim magazynie jest znacznie prostszy do przeprowadzenia. 

Rodzaje regałów – zasada wyboru

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów regałów paletowych, natomiast dominuje kilka konkretnych ich typów. Rodzi przede wszystkim o tradycyjne regały paletowe, które nazywa się również regałami rzędowymi lub konwencjonalnymi. Są to tak zwane regały wysokiego składowania. Drugą bardzo popularną grupą są regały paletowe wjezdne,czyli systemy magazynowe zbudowane w formie wąskich korytarzy, wzdłuż których wózki widłowe umieszczają palety na specjalnych szynach nośnych (inaczej określane jako drive-in). Uważa się je za jedno z rozwiązań pozwalających na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Kolejno popularne modele to:

  • regały paletowe przesuwne
  • regały paletowe przepływowe – systemy magazynowe, gdzie składowanie odbywa się wg zasady FIFO – pierwsze weszło, pierwsze wyszło; wyjątkowo cenne rozwiązanie do składowania towarów szybko psujących się
  • regały paletowe PUSH-BACK, z akumulacyjnym system magazynowania do czterech palet na głębokość; 
  • silosy magazynowe, zwane również magazynami samonośnymi.

Wybór typu regałów powinien odbywać się przede wszystkim z uwzględnieniem od rodzaju palet, a także ich parametrów oraz wagi. Uwzględnić należy konkretne preferencje klienta, wielkość magazynu, rodzaj wózka widłowego, który będzie je obsługiwał, a niejednokrotnie również typ przechowywanych produktów. 

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa