Nowy herb Ruchu. Plany klubu na setne urodziny

Okolicznościowy herb, specjalny znaczek pocztowy, jubileuszowa linia produktów, turnieje piłkarskie oraz mecz na Stadionie Śląskim. To część z planowanych na przyszły rok obchodów 100-lecia istnienia Ruchu Chorzów.

Na specjalnej konferencji prasowej Seweryn Siemianowski, prezes Ruchu Chorzów i Grzegorz Joszko wiceprezes stowarzyszenia Wielki Ruch ogłosili wstępne plany na obchody 100-lecia klubu. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu powstał okolicznościowy herb, który będzie używany jako oficjalny znak klubu przez cały rok 2020. Nowy herb znajdzie się na strojach meczowych, materiałach promocyjnych i na klubowych gadżetach.

– W ciągu stu lat herb Ruch zmieniał się wielokrotnie, dlatego prace kreatywne zostały poprzedzone analizą historii klubu. Przygotowałem kilka propozycji herbu i w mojej ocenie wybrano najlepszą – komentuje Jakub Malicki z firmy polskielogo.net, autor jubileuszowego herbu

Wybór ograniczył się do dwóch wersji: pierwsza mocniej odwołująca się do historycznych motywów i druga, bardziej nowoczesna. Jak podkreślali uczestnicy konferencji oba zaproponowane projekty zyskały uznanie. Dopiero po długich, burzliwych dyskusjach, w których brali udział akcjonariusze, władze klubu i przedstawiciele środowisk kibicowskich, zdecydowano, by ostatecznie wybrać wersję nowoczesną.

W wybranym projekcie zawiera się lekko odświeżony, współczesny herb klubu. Pod tarczą dodano ozdobną treść jubileuszową, odnoszącą się do skrzydeł górnośląskiego orła. Złota gwiazda symbolizująca 10 lub więcej zdobytych tytułów mistrzowskich zwyczajowo umieszczana jest nad herbem. Wkomponowanie gwiazdy w bryłę herbu podkreśla wyjątkowe osiągnięcia Ruchu w historii polskiej piłki oraz fakt, że 14 tytułów mistrzowskich przeniknęło do tożsamości klubu. Autor użył złotej kolorystyki, podkreślającej dostojność jubileuszu i znaczenie klubu dla regionu. Istotna jest również typografia również korespondująca z czasem powstania Ruchu. Użyto unikalnego kroju pisma Futura, który został zaprojektowany na początku lat 20-tych XX wieku przez Paula Rennera. Jakub Malicki projektant herbu ma w swoim CV również inne projekty sportowe – znak na 100-lecie Wisły Kraków i 50-lecie Lecha Poznań.

W działania związane z przyszłorocznymi obchodami zaangażowani będą wszyscy – klub, miasto i kibice. Plan wydarzeń jubileuszowych obejmuje cały nadchodzący rok.

– Pojawi się limitowana edycja gadżetów premium. W ich skład wejdą produkty spożywcze i nowa odzież sygnowana znakiem 100. Będą to limitowane edycje produktów, z których spora część zostanie wypuszczona w stu egzemplarzach – informuje Grzegorz Joszko, wiceprezes Stowarzyszenia Wielki Ruch

W planach jest również wystawa muzealna, koncerty, biesiady, turnieje dla młodzieży, konkursy, festyny, publikacje okolicznościowych znaczków, książek i albumów. Trwają również rozmowy na temat rozegrania jubileuszowego meczu. Możliwe, że spotkanie zostanie rozegrane na Stadionie Śląskim. Z kim zmierzą się Niebiescy? Sprowadzenie do Chorzowa drużyny Atletico Madryt w końcówce sezonu jest niewykonalne, a w kuluarach mówi się o Polonii Bytom i Widzewie Łódź. Jest też pomysł rozegrania specjalnego turnieju między zespołami Ruchu, Elany Toruń, Widzewa Łódź i Wisły Kraków, jednak na razie nie wiadomo, czy dojdzie on do skutku.

– Zapraszam wszystkich 19 grudnia do MDK Batory na godzinę 18. Wtedy przy okazji premiery książki o Jerzym Wyrobku będziemy mogli przedstawić więcej konkretów związanych z obchodami 100 lecia klubu – zapowiada Seweryn Siemianowski, prezes Ruchu Chorzów

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa