Oficjalnie: reprezentacja zagra z Ukrainą na Stadionie Śląskim

Oficjalnie: reprezentacja zagra z Ukrainą na Stadionie Śląskim
W październiku 2018 r. kadra zagrała w Chorzowie z Portugalią i Włochami. Na zdjęciu Robert Lewandowski podczas pierwszego ze spotkań, w walce z portugalskim obrońcą Pepe. Był to setny mecz "Lewego" w drużynie narodowejFot. Marcin Bulanda

PZPN ogłosił, na jakich stadionach reprezentacja Polski rozegra mecze towarzyskie przed Euro 2020. 31 marca Biało-Czerwoni podejmą Ukrainę na Stadionie Śląskim.

Potwierdziło się to, o czym media spekulowały od kilku dni. Wiosną przyszłego roku reprezentacja Polski ponownie wystąpi na Stadionie Śląskim. Taką decyzję podjął Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej, który zatwierdził także inne mecze Biało-Czerwonych przed Euro 2020 – z Finlandią (27 marca, we Wrocławiu), z Rosją (2 czerwca, w Warszawie) oraz z Islandią (9 czerwca, w Poznaniu).

Czytaj także: Jerzy Brzęczek gościł na Śląskim. Kadra cieszy się, że zagra w Chorzowie

Z Ukrainą w Chorzowie kadra Jerzego Brzęczka zmierzy się 31 marca.

– „Kocioł czarownic” zawsze był areną wielkich meczów reprezentacji Polski. Spotkaniom kadry towarzyszył wyjątkowy klimat tworzony przez kilkadziesiąt tysięcy kibiców. Powrót Biało-Czerwonych na Stadion Śląski to efekt naszych starań. Mamy doskonałą murawę i funkcjonalny obiekt. Będziemy na ten mecz bardzo dobrze przygotowani i potwierdzimy, że Stadion Śląski powinien jak najczęściej gościć naszych piłkarzy – skomentował marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Będzie to drugi w historii mecz Polski i Ukrainy na Śląskim. 6 października 2001 r. padł remis 1:1. Dla Polski bramkę zdobył Emmanuel Olisadebe, wyrównał Andrij Szewczenko. Polacy byli już wówczas – niezależnie od wyniku – pewni gry na mistrzostwach świata w Korei Płd. i Japonii. Awans wywalczyli kilka tygodni wcześniej na Stadionie Śląskim, pokonując (1.09.2001) Norwegię 3:0.

– Historia pokazuje, że to dla naszej kadry nie tylko miejsce magiczne względem atmosfery, ale też szczęśliwe, bo działy się tu rzeczy, które zapisywały się w historii rodzimego futbolu. Mecz z tak wymagającym rywalem jak Ukraina pokaże, w jakiej formie przed Euro znajdują się podopieczni Jerzego Brzęczka. Dlatego warto na tym meczu być. Nie mam wątpliwości, że kibice wypełnią trybuny do ostatniego miejsca – przekonuje prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera

Będzie to mecz numer 56 reprezentacji w „Kotle czarownic”. Dotychczasowy bilans kadry na Śląskim to 23 zwycięstwa, 14 remisów i 18 porażek. Po raz ostatni zagrała tutaj 14 października 2018 r., przegrywając 0:1 z Włochami w Lidze Narodów.

Mecz Polska – Ukraina będzie początkiem bogatego w sportowe i kulturalne wydarzenia 2020 roku, które odbędą się na tym obiekcie – m.in. lekkoatletyczne memoriały Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej (ten drugi zaplanowano na 6 września 2020 r.), przyciągające największe nazwiska tej dyscypliny, a także dwunasta edycja Silesia Marathonu (4 października 2020 r.).

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa