Układanie kostki pod duże obciążenia

Układanie kostki pod duże obciążenia

Kostka brukowa dalej cieszy się dużą popularnością.

Mimo pojawienia się bardzo wielu alternatyw jak np. betonowa wylewka, to klasyczna kostka dalej zachwyca swoją prostotą i funkcjonalnością. Doskonale sprawdza się zarówno na podjeździe, przy układania chodników oraz na placach, po których poruszają się ciężkie pojazdy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu ostatniemu zastosowaniu. Jak ułożyć kostkę przy dużych obciążeniach? 

Zalety kostki brukowej

Swoją popularność kostka brukowa zawdzięcza dużej liczbie zalet, które przedstawia. Jej elementy odznaczają się przede wszystkim wysoką odpornością. Zawdzięczają ją zastosowaniu procesu wibrowania w czasie jej produkcji. Bez względu na to, z jakiego materiału powstała dana kostka (może być do tego wykorzystany np. piasek kwarcowy) jest ona twarda, wytrzymała i odporna na ścieranie, który można dostać np.

Polecamy: betoniarnia Łódź

Kolejną zaletą nawierzchni z kostki brukowej jest jej zachowanie w kontakcie z wodą. Tego rodzaju materiał jest niskosiąkliwy, dzięki czemu doskonale radzi sobie z obecnością wilgoci. Dzięki szczeliną odprowadza wodę do podłoża i nie powoduje gromadzenia się jej nadmiaru na powierzchni. Przy dobrze ułożonej kostce, nawet najbardziej obfite deszcze nie są w stanie zagrozić samej kostce. 

To za co kostka brukowa jest najbardziej ceniona to prostota jej zakładania oraz demontażu. Proces ten nie wymaga stosowania mokrych spoiw, ponieważ kostka układana jest bezpośrednio na piasku. Równie prosto można zdjąć poszczególne kostki np. na czas prac związanych z kanalizacją. 

Układanie kostki – na co zwrócić uwagę przy większych obciążeniach?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płytek. Warto przyjrzeć się bliżej kilku typom przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której kostka będzie układana na terenie, po którym poruszać będą się samochody o większym ciężarze. Na co warto wówczas zwrócić uwagę? 

Podstawowym kryterium jest grubość kostki. Przy zwykłych alejkach, czy też podjazdach ze spokojem można zastosować kostkę o grubości 5-6 cm. Jeśli jednak w danym miejscu przewidziany jest ruch ciężkich pojazdów, konieczny jest wybór materiału o co najmniej 8 centymetrach grubości. Jeśli jednak jest przewidziany ruch samochodów ciężarowych, trzeba wybrać kostkę o grubości 8 cm lub większej. 

Najczęściej popełniane błędy przy układaniu kostki brukowej

Mimo że z ułożeniem kostki można poradzić sobie samodzielnie, to dalej wiele osób popełnia przy tym sporo błędów. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich:

  • zbyt słaba podbudowa – warto stosować piasek kwarcowy,
  • zły rodzaj kostki,
  • złe ułożenie kostki,
  • źle wykonana podsypka pod kostkę,

Żeby uniknąć takich niedociągnięć warto skorzystać z pomocy specjalistów. Źle ułożona kostka brukowa szybciej ulegnie zniszczeniu, na jej powierzchni może gromadzić się woda, a finalnie zaczną powstawać również koleiny. Nie tylko nie będzie wyglądało to estetycznie, ale może również znacząco obniżyć komfort użytkowania podjazdu, czy też placu parkingowego.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa