Dziś Floriana. Święty patronuje hutnikom i… miastu Chorzów

Chorzowski kościół św. Floriana i znajdująca się tam relikwia.Fot.: P. Mikołajczyk

Dziś obchodzimy dzień św. Floriana, patrona zawodów związanych z ogniem: strażaków, hutników, koksowników, a także kominiarzy, garncarzy czy piekarzy. Od 1993 roku jest również patronem Chorzowa.

W ramach tegorocznych obchodów odbędzie się transmisja live z mszy świętej, która odbędzie się o godzinie 18:00 w Sanktuarium Św. Floriana w Chorzowie. Warto również zajrzeć na facebookowy profil Muzeum Hutnictwa, gdzie opublikowanych zostanie dużo ciekawostek związanych z patronem hutników.

W Chorzowie, ważnym dawniej ośrodku przemysłu hutniczego, św. Florian cieszy się szczególnym kultem. Poświęcony mu kościół wybudowano w roku 1959. Świątynia stała się wkrótce miejscem dorocznej Mszy Świętej w intencji strażaków, hutników i metalowców, której przewodniczył biskup katowicki Herbert Bednorz. Gdy decyzją papieża Pawła VI św. Florian został, na wniosek biskupa Bednorza, jednym z patronów naszej diecezji, uroczystości te zyskały większą rangę, tym bardziej, że chorzowski kościół długo pozostawał jedynym w naszym regionie poświęconym świętemu. Tradycję nabożeństw kontynuował także Metropolita Katowicki, abp Damian Zimoń. 

W roku 1986 zrodziła się idea sprowadzenia do Chorzowa relikwii świętego Floriana, a w roku 1993 ks. Henryk Markwica, jako dziekan dekanatu chorzowskiego, wystąpił z ideą ustanowienia świętego patronem naszego miasta. Starania te wsparła Rada Miasta, a na efekty nie trzeba było czekać długo. 19 października 1993 roku Kongregacja do spraw Kultu Bożego przy Stolicy Apostolskiej nadała Chorzowowi patronat św. Floriana. 4 maja 1994 r., sprowadzono do miasta relikwie świętego z Wawelu. W podniosłej uroczystości udział wzięli m.in. Metropolita Krakowski kard. Franciszek Macharski i Metropolita Katowicki abp Damian Zimoń. Relikwiarz przechowywany jest w kościele św. Floriana, który podniesiony został do rangi sanktuarium.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa