Filmowy Kraków

Filmowy Kraków

Kraków jest niezwykłym miastem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Został dostrzeżony także przez twórców filmowych, którzy chętnie wybierają urocze krakowskie zakątki lub miejsca historyczne dla usytuowania akcji filmowej. Wycieczka śladami filmów (set jetting) jest idealnym pomysłem dla każdego kinomaniaka i nie tylko. Zwiedzać można na własną rękę, ale my tym razem skorzystaliśmy z usług KrakowDirect, gdzie wykupiliśmy zwiedzanie z przewodnikiem. Oprowadził nas po wszystkich lokalizacjach, które nas interesowały, a także pokazał kilka innych, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Poniżej przedstawiam kilka najbardziej znanych miejsc filmowych w Krakowie.

1. Rynek Główny i okolice

To jedna z tych „oczywistych” lokalizacji. Na krakowskim rynku były kręcone niektóre sceny do takich filmów jak „Podwójne życie Weroniki” Krzysztofa Kieślowskiego, „Katyń” Andrzeja Wajdy, „Spis Cudzołożnic” Jerzego Stuhra. W filmach można dostrzec Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, a także zabytkowy Kościół Mariacki. Właśnie wewnątrz tego kościoła rozgrywa się akcja jednego z najbardziej znanych filmów kręconych w Krakowie „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. W okolicach Rynku Głównego znajdują się też inne ciekawe miejsca, które zainspirowały reżyserów do kręcenia tam filmów czy seriali. Wspomniany już „Katyń” filmowano również na ulicy Poselskiej oraz Senackiej. Na Placu Szczepańskim, Małym Rynku oraz Plantach działa się akcja kryminału „Uwikłani” Bromskiego. Podczas zwiedzania możecie wstąpić na kawę do interesującej Cafe Szafe. Podczas kręcenia zmieniła nazwę na „Pod Mocnym Aniołem” na potrzeby filmu Wojtka Smarzowskiego o tym samym tytule jak kawiarnia.

2. Fabryka 'Emalia’ Oskara Schindlera

Wyżej wspomniana „Lista Schindlera” sprawiła, że Kraków stał się jedną z filmowych destynacji dla turystów z całego świata. Naprawdę warto zobaczyć wszystkie wspaniałe miejsca, w których kręcony był film. Jednym z nich jest Fabryka ‘Emalia’ Oscara Schindlera, dawniej fabryka naczyń emaliowanych, dziś jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów. Bilety można zakupić na stronie https://bilety.mhk.pl/.

3.  Kazimierz

Wiele scen filmu „Lista Schindlera” kręconych było w krakowskiej, tętniącej życiem dzielnicy Kazimierz. Natkniemy się na nie spacerując ulicą Józefa lub Szeroką. W produkcji pojawia się także wizerunek Mostu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego łączącego Kazimierz z Podgórzem. Ulica szeroka „zagrała” także w polskiej komedii „Anioł w Krakowie” Krzysztofa Globisza, a ulica Józefa i Plac Nowy w nominowanym do Oscara polskim filmie „Noce i dnie” Jerzego Antczaka. Uroczymi uliczkami Kazimierza przemieszczali się również bohaterowie znanej komedii romantycznej „Nie kłam, kochanie” w reżyserii Piotra Wereśniaka.4. Wawel

Przechodzimy do najsłynniejszej atrakcji Krakowa
Wawelu. To tutaj rozpoczyna się akcja dramatu biograficznego „Karol. Człowiek, który został papieżem” włoskiego reżysera Giacomo Battiato. W wawelskich komnatach kręcono również słynny „Potop” Jerzego Hoffmana. Królewski zamek to pozycja obowiązkowa
nie tylko dla kinomaniaka, ale też dla każdego turysty odwiedzającego Kraków. Przechadzając się wzdłuż Wisły Bulwarem Czerwieńskim z pewnością na stoliki szachowe. Przy jednym z nich kręcono sceny wspomnianego wcześniej „Vinci”.

5. Nowa Huta

Nowa Huta to niezwykle ciekawa, choć daleko położona od centrum miasta dzielnica Krakowa. Można się tam dostać komunikacją publiczną, ale my znów skorzystaliśmy z usług KrakowDirect. Prywatny transport jest nieco droższy, ale znacznie wygodniejszy i szybszy. Oszczędność czasu była dla nas szczególnie ważna, bo chcieliśmy zwiedzić wszystko mając do dyspozycji tylko jeden dzień. Nowa Huta była jedną z lokalizacji, gdzie kręcono „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy. Główną rolę zagrała tam Krystyna Janda, a większość scen działa się na Placu Centralnym. Innymi produkcjami, w których wystąpiła Nowa Huta, były „Pamięć” w reżyserii Karabasza, „Zagubione uczucia” Jerzego Zarzyckiego, „Przeprowadzka” Jerzego Gruzy i „Bracia Karamazow” Petr’a Zelenki.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa