II edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Są projekty z Chorzowa

II edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Są projekty z Chorzowa

W czwartek rozpoczęło się głosowanie w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosy można oddawać do 23 września na maksymalnie 4 spośród 90 zgłoszonych zadań. Wyniki poznamy w październiku.

Głosowanie odbywa się elektronicznie, za pomocą aplikacji, dostępnej na stronie Budżetu Obywatelskiego w zakładce Głosuj lub w panelu eBO. W ramach MBO każda mieszkanka i mieszkaniec województwa śląskiego przyznaje w sumie 4 punkty – 1 dla zadań zgłoszonych w puli wojewódzkiej oraz 3 dla zadań zgłoszonych w pulach podregionalnych. Głosować można tylko jeden raz – podczas jednej sesji logowania należy przyznać wszystkie punkty. Od osoby głosującej zależy, czy odda 3 punkty na jedno zadanie, czy podzieli je na dwa lub trzy zadania.

Podczas głosowania należy podać swoje dane osobowe (PESEL, imię i nazwisko, imię matki, na podstawie których weryfikowana będzie poprawność głosowania, tak aby każdy mieszkaniec głosował raz) oraz numer telefonu, na który zostanie przesłany kod weryfikujący. Szczegółowe informacje objaśniające głosowanie krok po kroku dostępne są tutaj.

Zadania związane z Chorzowem, pula wojewódzka:

MBO-0043/W/20 Śląskie ZOO w ochronie cietrzewia, głuszca i dropia oraz ginących gatunków bażantów – budowa wolier.

Budowa kompleksu sześciu całorocznych wolier dla: – ginących, rodzimych gatunków kuraków leśnych – cietrzewia i głuszca, – niewystępującego już w stanie naturalnym w Polsce dropia, – wybranych gatunków bażantów egzotycznych. Poprzez hodowlę unikatowych w skali Europy i świata ptaków, śląskie ZOO przyczyni się do minimalizacji ryzyka ich wyginięcia. Jednocześnie przybliży zwiedzającym tematykę przyczyn spadku liczebności tej grupy ptaków i sposobów ich ochrony, realizując tym samym funkcję edukacyjną przy pomocy zlokalizowanych w pobliżu wolier tablic oraz interaktywnych gier edukacyjnych.

MBO-0090/W/20 Pociąg do Kultury II

Co? – tańszy o 50% bilet kolejowy na przejazdy do: kin, teatrów, muzeów, ośrodków kultury, opery, filharmonii, galerii sztuki oraz na festiwale i przeglądy: filmowe, muzyczne, teatralne, folklorystyczne, itp. Gdzie? – w ponad 100 miastach i miejscowościach z całego Śląska, które znajdują się na trasie przejazdów pociągów Kolei Śląskich. Kiedy? – projekt rozpocznie się w I kwartale 2021 r. i potrwa do wyczerpania dostępnych środków budżetu w 2021 r. Jak? – gdy kupisz bilet kolejowy „tam” (płacąc 100% lub mniej – z ulgą ustawową bądź handlową) oraz bilet np. do teatru, to na ich podstawie, w kasie kolejowej lub u konduktora zostanie wystawiony bezpłatny bilet powrotny. Bilet powrotny będzie też ważny na dzień po zakończeniu wydarzenia kulturalnego, w którym brałeś/brałaś udział. Po co? – wspierasz Kulturę na Śląsku, podróżując pociągiem zyskujesz czas i ograniczasz emisję CO2.

MBO-0102/W/20 „Zasłuchani w przyrodę”. Cykl letnich sobotnich EKO-koncertów muzyki klasycznej w Parku Śląskim w Rosarium. Muzyką przypominamy o potrzebie ochrony naszej planety.

Muzyczna przygoda na łonie przyrody. W letnie sobotnie popołudnia 2021 roku w Parku Śląskim wśród kwiatów Rosarium zabrzmi muzyka klasyczna zainspirowana pięknem przyrody w wykonaniu kameralnych zespołów filharmonicznych. Myślą przewodnią cyklu 9 letnich koncertów jest troska o przyszłość naszej planety i promowanie postaw proekologicznych, dlatego tematy muzyczne nawiązują do wody, parków, gór czy zwierząt. Koncerty przeznaczone są dla każdego, kto kocha muzykę i scenerię Parku Śląskiego. Po koncertach będzie możliwość udziału w warsztatach muzykoterapii: dla wcześniej urodzonych, rodzin, dzieci w różnym wieku oraz wspólne śpiewanie, nawiązujące do bogatej śpiewaczej tradycji Śląska. Imprezami towarzyszącymi będą warsztaty ekologiczne i konkursy dla dzieci i młodzieży. Nagrodami dla uczestników będą bilety wstępu do różnych atrakcyjnych miejsc Parku Śląskiego.

MBO-0135/W/20 Kolej na Pielgrzymke

Co? dofinansowanie biletów na przejazdy pielgrzymkowe do sanktuariów na terenie Śląska:. Gdzie? sanktuaria , które znajdują się na trasach przejazdów pociągów KŚ. Sanktuaria zostały wskazane w formularzu w opisie„Zasięg zadania”.Kiedy? Projekt rozpocznie się w I kwartale 2021 r. i potrwa do wyczerpania dostępnych środków w 2021 r. Jak? Grupy, (minimum 10 osób) będą zgłaszać chęć odbycia podróży w Spółce Koleje Śląskie. Zgłoszenie będzie się odbywać na specjalnie do tego celu utworzonej karcie zgłoszenia pielgrzymki na wskazany adres mailowy. Po zarejestrowaniu zgłoszenia przez KS, dla pielgrzymki, zostanie wystawiony bilet grupowy pomniejszony o 50% od ceny rzeczywistej.Cena biletu będzie uwzględniać ulgi ustawowe bądź handlowe. Odbiór biletu w COP dworzec Katowice. Bilet powrotny będzie ważny na dzień po zakończeniu pielgrzymki.Jadąc pociągiem zyskujesz czas i ograniczasz CO2.

MBO-0141/W/20 Książki online dla każdego

Dostęp online do książek elektronicznych (ebooków): najnowszej literatury pięknej i popularnonaukowej bez ograniczeń, opłat, kolejek i narażania zdrowia. Ponad 50.000 tytułów ebooków w serwisie Legimi i 5.000 w IBUK Libra. Kody dostępu będzie można pobrać we wszystkich bibliotekach publicznych w województwie śląskim (IBUK Libra tylko w bibliotekach powiatowych). Dostęp możliwy także na urządzeniach mobilnych, w Legimi również możliwość czytania offline i na wybranych e-czytnikach.

Zadania związane z Chorzowem, pula podregionu:

MBO-0022/P5/20 Siatkarskie mistrzostwa miast na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Zabrze

Zadanie polega na organizacji otwartych mistrzostw podregionu w piłce siatkowej w 17 kategoriach z nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu służącego dalszemu szkoleniu. 17 kategorii to: minisiatkówka w dwójkach, trójkach i czwórkach, młodzicy, kadeci, juniorzy, seniorzy, seniorzy 50+ – każda kategoria w 2 płciach oraz siatkówka na siedząco. Każda kategoria rozegra swoje mistrzostwa w 1 dzień. Piłka siatkowa to bardzo popularny w podregionie sport. Na koniec 2019 roku 8 klubów zrzeszonych było w Śląskim Związku Piłki Siatkowej, szkoląc kilkaset dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu całego podregionu. Funkcjonowało parę lig amatorskich o zasięgu powiatu lub ponad powiatowym. Przy miejskich i gminnych ośrodkach sportu organizowane są liczne siatkarskie. Celem projektu jest podniesienie umiejętności, sprawdzenie się ćwiczących w rywalizacji oraz zwiększenie zainteresowania sportem.

MBO-0034/P5/20 Budowa dwóch dodatkowych podjazdów dla osób niepełnosprawnych na Stadionie Śląskim

Budowa dodatkowych dwóch podjazdów dla osób niepełnosprawnych na Stadionie Śląskim. Poprawi to w stopniu znaczącym komunikację i komfort osobom niepełnosprawnych podczas wydarzeń odbywających się na Stadionie Śląskim.

MBO-0041/P5/20 „Kultura PLUS w Spółdzielczym Domu Kultury”

„Kultura Plus w Spółdzielczym Domy Kultury” to zadanie mające na celu stymulowanie mieszkańców podregionu od skali makro do mikro poprzez zaoferowanie im nieoczywistej oferty kulturalnej. Osadzenie wydarzeń kulturalnych, spotkań ze sławnymi i ciekawymi osobami, prezentacji artystycznych, które do tej pory odbywały się tylko w ośrodkach centralnych i zaoferowanie ich w lokalnym ośrodku kultury pozwoli na zbliżenie i integracje mieszkańców, którzy mieli do tej pory problem z uczestniczeniem w kulturze.

MBO-0089/P5/20 „Chorzowski Brass Band” po Ślonsku rajzuje i w kożdym mieście koncertuje

Celem projektu jest krzewienie i popularyzacja muzyki stanowiącej połączenie śląskiej tradycji i nowoczesnego brassbandowego i rozrywkowego brzmienia. Projekt składa się z 2 powiązanych ze sobą części: 1. Koncertów zespołu „Chorzowski Brass Band” w każdym mieście podregionu, 2. Wydanie płyty studyjnej przeznaczonej do darmowej dystrybucji m.in. wśród uczestników koncertów.

MBO-0110/P5/20 In-nY Weekend – KULTURA NA WARSZTACIE

Zadanie „In-nY Weekend – KULTURA NA WARSZTACIE” będzie polegało na organizacji weekendowych warsztatów, spotkań dla różnych grup wiekowych. Aktywny koniec tygodnia to czas na realizowanie swoich pasji, zainteresowań i poznawanie nowych rzeczy, w związku z tym mieszkańcy powinni mieć dostęp do różnego rodzaju rozrywek i aktywności. Stały pośpiech i problemy dnia codziennego często nie pozwalają na tego typu aktywność. Pojedynczy udział w propozycji jest okazją do poznania, zobaczenia i być może zainteresowania się tym co dla człowieka jest ważne. Oferta zajęć będzie zróżnicowana, dostosowana do wieku i potrzeb odbiorców. Zauważam, że jest potrzeba zorganizowania aktywności dla osób w różnym wieku. Część propozycji połączy pokolenia, co będzie sprzyjało utrwaleniu i pogłębieniu więzi rodzinnych, sąsiedzkich i społecznych. Zadanie będzie realizowane na terenie 4 miast.

MBO-0120/P5/20 Ogród Społeczności Parkowej

„Parkowy Ogród Społeczny” w Parku Śląskim, to kameralna przestrzeń, gdzie każdy z nas znajdzie chwilę wytchnienia, będzie mógł stworzyć swój ogród, w którym można prowadzić lekcje ekologiczne, działania proekologiczne, jak i spotkania integracyjne przy wspólnych akcjach ogrodniczych. Każdy będzie mógł doglądać, jak rośnie marchewka, schrupać pyszną kalarepę. Jedną z głównych funkcji ogrodu jest szeroko rozumiana edukacja, uprawa roślin jako „żywe laboratorium”, wyciszenie i regeneracja mocą natury – terapia ogrodnicza, zajęciowa, sensoryczna, aktywizacja społeczna, no i oczywiście to miejsce, które będzie zaspakajało potrzebę kontaktu z naturą. Poprzez stworzenie małej architektury parkowej przystosowanej dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz dzieci tworzymy unikalne miejsce. POS to miejsce ciekawe, naturalne, estetyczne i bezpieczne, rozwijające kreatywność i sprawność.

MBO-0127/P5/20 Rozwój sportów wodnych w podregionie nr 5

Celem projektu będzie organizowanie przedsięwzięcia związanego z działalnością w zakresie kultury fizycznej i sportu tj. sportów wodnych (rozwój zainteresowania żeglarstwem i kajakarstwem) w podregionie 5 (miasta Piekary Śląskie Chorzów, Ruda Śląska). Planowany jest rozwój krzewienia kultury fizycznej, a także nawyków prospołecznych, prozdrowotnych, efektów edukacyjnych i ekologicznych.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa