W mieście brakuje roślin? Można to zmienić, zgłoś swoje pomysły

W mieście brakuje roślin? Można to zmienić, zgłoś swoje pomysły

Czujesz, że w mieście potrzebnych jest więcej roślin? Masz pomysł, gdzie mogą powstać nowe, zielone miejsca? Przyjdź na rynek i zgłoś swoje propozycje, na które czekać będą przedstawiciele IETU, Urzędu Miasta Chorzów i Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Konsultacje odbędą się na rynku w czwartek 8 października w godzinach od 12:00 do 17:00. Zbierane propozycje zielonych miejsc, które mogą powstać w strukturze miasta posłużą do przygotowania planu dla miejskiego obszaru funkcjonalnego obejmującego Chorzów, Rudę Śląską i Świętochłowice, który powstaje w ramach projektu SALUTE4CE.

– Mieszkańcy miast odczuwają potrzebę posiadania w pobliżu miejsca zamieszkania terenów zielonych. Ze względu na dużą gęstość zabudowy w naszych miastach brakuje miejsca na zagospodarowanie zielenią większych obszarów. A jeśli już znajdziemy takie miejsca, często zostają one przeznaczone na inne cele, bardziej opłacalne dla miasta. Dlatego promujemy wykorzystanie tzw. miejskiej zielonej akupunktury (MZA), czyli podejścia polegającego na przekształcaniu w tereny zielone niewielkich obszarów, mało atrakcyjnych dla deweloperów czy inwestorów i stworzeniu gęstej sieci takich zielonych punktów – tłumaczy koordynator projektu dr Anna Starzewska-Sikorska.

Plan działań dla miejskiego obszaru funkcjonalnego, będzie identyfikował miejsca i określał tzw. „interwencje”, czyli typy rozwiązań, jakie w danym miejscu powinny być zastosowane. Co to znaczy? Wykonawca planu działań z wytypowanych przez mieszkańców i miasto punktów zbuduje gęstą sieć zielonych miejsc. Następnie przeprowadzi analizę, jakie rozwiązania w danym miejscu zastosować. A wybór jest duży np. łąki kwietne, małe ogrody w postaci spirali ziołowej, zielone ściany, pergole, ogrody deszczowe, rabaty kwietne, skupiska drzew lub krzewów. Co najważniejsze miejsca te mają przyczynić się do zwiększenia bioróżnorodności w mieście dzięki zastosowaniu rodzimych gatunków roślin.

Stosując podejście tzw. żywego laboratorium (Living Lab) przedstawiciele IETU, Urzędu Miasta Chorzów oraz Śląskiego Ogrodu Botanicznego organizują otwarte spotkanie, aby poznać potrzeby mieszkańców. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą zmienić swoją dzielnicę w bardziej zieloną i mają pomysł, gdzie w Chorzowie, Rudzie Śląskiej czy Świętochłowicach mogą powstać takie zielone punkty.

??☘️ Zaplanuj zieleń w swoim mieście – zgłoś propozycje 8️⃣ października na Nowy Rynek Chorzów ❗️??☘️Szczegóły ⏩https://ietu.pl/konsultacje-spoleczne-w-projekcie-salute4ce2020-2/

Opublikowany przez Miasto Chorzów Niedziela, 4 października 2020

Projekt Zintegrowane zarządzanie środowiskiem z użyciem mikro-skwerów w miejskich obszarach funkcjonalnych – zastosowanie idei miejskiej zielonej akupunktury SALUTE4CE realizowany jest w ramach Programu INTERREG dla Europy Środkowej. Koordynatorem projektu jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. W projekcie zaangażowanych jest 10 partnerów z 5 krajów: Czechy, Słowacja, Niemcy, Włochy i Polska. Wśród partnerów uczestnikami konsorcjum są 4 miasta w tym miasto Chorzów.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa