Żółta strefa w całej Polsce. Od soboty maseczki obowiązkowe po wyjściu z domu

Żółta strefa w całej Polsce. Od soboty maseczki obowiązkowe po wyjściu z domu

Od soboty 10 października w całym kraju zostaną wprowadzone obostrzenia obowiązujące dla strefy żółtej. Oznacza to, że wszystkie osoby przebywające na terytorium Polski będą musiały nosić maseczki w przestrzeni publicznej.

Ponadto, 32 powiaty i 6 miast znajdzie się w strefie czerwonej. Na tej liście jest jedno miejsce ze Śląska – powiat kłobucki. W strefie czerwonej oraz żółtej będzie obowiązywał nakaz zakrywania nosa i ust na wolnym powietrzu. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Nie trzeba jednak zakładać maseczek i przyłbic m.in.: w lasach, parkach i na plażach.

❗Cały kraj zostanie objęty żółtą strefą, z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej.Zmiany obowiązują od najbliższej soboty (10.10).#koronawirus

Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia Czwartek, 8 października 2020

Lokale gastronomiczne w strefie czerwonej będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 metry kwadratowe.

W życie wejdzie również ograniczenie liczby osób biorących udział w zgromadzeniach: w strefie czerwonej do 50, w żółtej do 75. W wydarzeniach kulturalnych odbywających się w przestrzeni zamkniętej może brać udział 25 proc. publiczności. Taka sama zasada obowiązuje w kinach. W imprezach, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak ich liczba nie może być większa niż 1 osoba na 5 metrów kwadratowych. W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych.

– Nasze podejście musi doprowadzić do tego, że spowolnimy przyrost zakażeń na terytorium całego kraju. Tylko w ten sposób unikniemy lockdownu. Nie chcemy do tego doprowadzić – zapewniał Mateusz Morawiecki.

Ministerstwo Zdrowia w związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych przypomina, że konieczne jest to również podczas przebywania na terenie cmentarza.

Poniżej udostępniamy grafikę obrazującą sytuację epidemiczną w Chorzowie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa