Modyfikacje rozkładów jazdy i godziny dla seniorów w punktach obsługi ZTM

Modyfikacje rozkładów jazdy i godziny dla seniorów w punktach obsługi ZTM

W sobotę 17 października zaczęły obowiązywać nowe zasady w komunikacji miejskiej. Każdy autobus, tramwaj czy trolejbus zabierze na pokład tyle osób, ile stanowi 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących. Ponadto Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadził zmiany w rozkładach jazdy.

Od 17 października obowiązuje ograniczenie w transporcie zbiorowym do 30% pojemności miejsc siedzących i stojących. Dodatkowo ZTM zmienił rozkłady jazdy, dokładając kursy na obleganych liniach autobusowych i wzmacniając ofertę tramwajów. Na bieżąco badane są również przepływy pasażerskie na przystankach.

– Do tej pory wprowadziliśmy prawie 850 zmian w rozkładach jazdy. Na liniach, gdzie frekwencja jest duża, zwiększaliśmy liczbę kursów lub pojazdy mniejsze zastępowaliśmy większymi. Z kolei na trasach, gdzie podróżnych było mniej, oferta przewozowa była ograniczana. Te działania mamy już sprawdzone i wiemy co mamy robić – komentuje Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Ze względu na ograniczone zasoby przewoźników pole do zmian w transporcie autobusowym jest nieduże. Więcej będzie się zmieniać w przypadku tramwajów.

– Tramwaje mają stosunkowo dużą pojemność, więc tam, gdzie to możliwe zachęcamy pasażerów do wyboru transportu szynowego. Zgodnie z zapowiedziami, poza zwiększeniem oferty przewozowej w komunikacji tramwajowej, podróżni mogą również liczyć na zwiększenie częstotliwości najbardziej popularnych tras autobusowych. Do ich obsługi skierujemy m.in. pojazdy z linii lotniskowych – zapowiada ZTM.

Aby podróż komunikacją miejską była maksymalnie bezpieczna wszystkie pojazdy są codziennie dezynfekowane specjalnym płynem, drzwi otwierają się automatycznie każdym przystanku, prowadzone są dodatkowe czyszczenia automatów biletowych i wietrzenie pojazdów.

Zmianą uległa również obsługa pasażerska w punktach stacjonarnych, gdzie m.in.: wzorem sklepów wprowadzono godziny dla seniorów. Aktualny rozkład jazdy na bieżąco uwzględniający wprowadzane zmiany dostępny jest tutaj.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa