Chorzowianin walczy z białaczką. Potrzebuje szpiku

Chorzowianin walczy z białaczką. Potrzebuje szpiku

Dawid pochodzi z Chorzowa, ma 18 lat. Od sierpnia walczy z nowotworem krwi i pilnie poszukuje niespokrewnionego dawcy szpiku. Aby mu pomóc można dołączyć do Wirtualnego Dnia Dawcy Szpiku.

Dawid Lyska z Chorzowa walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną. O nowotworze dowiedział się niespełna miesiąc po swoich 18. urodzinach. Zanim zdiagnozowano u niego chorobę, tak jak każdy nastolatek, spędzał czas z rówieśnikami. Dziś Dawid jest uczniem 3 klasy technikum o profilu lotniczym w Katowicach. Dawid od najmłodszych lat uwielbia piłkę nożną.

– Początkowo grywałem na podwórku z moją babcią. Stałem na bramce, a babcia wcielała się w rolę napastnika, to były fantastyczne czasy! Następnie grałem w klubie MKS Zantka Chorzów – opowiada młody chorzowianin.

Dawid urodziny świętował z bólem gardła i gorączką. Z powodu pandemii COVID-19 nie udało mu się dostać do lekarza, a podczas konsultacji online przepisano antybiotyk, który miał postawić go na nogi. Lek nie pomógł. Kilka innych medykamentów też nie. Test na obecność koronawirusa dał wynik ujemny. Po miesiącu od pierwszych objawów wykonano morfologię krwi i okazało się, że chłopak ma białaczkę.

– Zanim zdiagnozowano u mnie chorobę – tak, jak każdy nastolatek spędzałem czas z rówieśnikami. Od najmłodszych lat uwielbiam piłkę nożną. Jednym z moich marzeń jest zobaczyć mecz FC Barcelona na Camp Nou. Jak tylko wyzdrowieje na pewno to zrobię! Teraz czeka mnie walko o życie – mówi Dawid.

3 sierpnia 2020 roku Dawid dowiedział się, że ma białaczkę i od tego czasu walczy z nowotworem. Aby wyzdrowieć, potrzebuje przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego. Aby mu pomóc, należy dołączyć do Wirtualnego Dnia Dawcy Szpiku. Jak to zrobić? Należy wejść na stronę DKMS i zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Proces trwa tylko kilka minut, a może uratować życie.

– Ze względu na pandemię koronawirusa nie mamy możliwości przeprowadzenia standardowej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku z lokalnymi, ogólnodostępnymi punktami rejestracji, tak jak już niejednokrotnie robiliśmy na terenie całej Polski. Dlatego swoje działania aktywizujemy w Internecie i umożliwiamy rejestrację poprzez stronę internetową dedykowaną Dawidowi oraz poprzez rejestrację w gronie najbliższych znajomych za pomocą tzw. Zestawu na 5 – tłumaczy Marek Wybraniec, koordynator z Fundacji DKMS.

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku i skupia osoby, które chcą „podarować komuś życie”. W ciągu 11 lat ta organizacja non-profit zarejestrowała ponad 1 700 000 potencjalnych dawców szpiku. Dla wielu chorych na nowotwory krwi jedynym ratunkiem jest przeszczepienie szpiku od zgodnego dawcy, czyli tak zwanego „genetycznego bliźniaka”. Takim mianem określamy osobę, której antygeny zgodności tkankowej są takie same jak nasze własne. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

– W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Szansą na powrót do normalności jest przeszczep szpiku kostnego – dodaje Marek Wybraniec.

O wsparcie dla młodego chorzowianina zaapelował m.in.: Ruch Chorzów.

⚠️ Niebiescy, znów chcemy poprosić Was o pomoc. Tym razem nie chodzi jednak o wsparcie finansowe, ale o coś, czego nie…

Opublikowany przez Ruch Chorzów Piątek, 23 października 2020

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa