SMS z informacją o dopłacie za dezynfekcję? Uwaga, to oszustwo

SMS z informacją o dopłacie za dezynfekcję? Uwaga, to oszustwo
Tak wygląda przykładowa wiadomość SMS, przy pomocy której oszuści próbują ukraść pieniądze.Fot.: KMP w Chorzowie

Przestępcy ciągle udoskonalają swoje metody. Teraz w swoich działaniach wykorzystują pandemię. Wysyłają SMSy, a w treści wiadomości piszą o koniecznej dopłacie za dezynfekcję paczki. W taki sposób została już oszukana mieszkanka Chorzowa.

W każdym przypadku, gdy chodzi o pieniądze należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania – nie można wchodzić na dołączone do wiadomości linki i pod żadnym pozorem nie logować się przez nie na konto bankowe.

Oszuści internetowi wymyślają coraz to nowsze sposoby, by uzyskać dostęp do danych, które później wykorzystują do kradzieży środków zgromadzonych na kontach bankowych. Jednym z takich sposobów jest wysyłanie niepozornie wyglądającej wiadomości SMS. Przestępcy, podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób wiadomość z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty do zamówionej przesyłki. Treść SMS-a jest redagowana tak, aby stworzyć wrażenie legalności takiej wiadomości.

Pandemia stała się dla oszustów okazją, aby wykorzystać jeszcze więcej osób. Dodatkowa opłata ma wynikać m.in.: z przekroczenia wagi paczki, jej dezynfekcji lub dopłaty do kosztów wysyłki. Do SMS-a dołączony jest zawsze link, który ma ułatwić dokonanie płatności. W rzeczywistości przekierowuje on na fałszywą stronę banku lub pośrednika płatności. Przy próbie zalogowania, oszuści przechwytują nasze dane do bankowości elektronicznej.

W taki sposób została oszukana mieszkanka Chorzowa. Kobieta otrzymała wiadomość, z której wynikało, że jej przesyłka została wstrzymana z powodu niedopłaty 50 groszy. Po wejściu w link oraz próbie zalogowania się oszust uzyskał dostęp do jej konta bankowego, z którego następnie wypłacił pieniądze. Powiadomieni o tym zdarzeniu policjanci prowadzą działania mające na celu schwytanie oszusta.

– Apelujemy, aby nie odpowiadać na sms-y oraz wiadomości e-mail nieznanego pochodzenia. Tym bardziej jeżeli skłaniają nas do płatności za usługi bądź różnego rodzaju zaległości. Nie wchodźmy na załączone do nich linki. Pamiętajmy, że informacje na temat ewentualnego zadłużenia lub konieczności dokonania dodatkowej płatności zawsze możemy sprawdzić w biurze obsługi klienta firmy, która żąda dokonania takie wpłaty – przypomina Komenda Miejska Policji w Chorzowie.

Dokonując płatności poprzez bankowość elektroniczną, zawsze należy zalogować się bezpośrednio na stronie swojego banku. Nie należy wchodzić na dołączone do wiadomości linki i nie logować się przez nie na swoje konto.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa