Nie bądźmy obojętni na osoby doświadczające problemu bezdomności

Nie bądźmy obojętni na osoby doświadczające problemu bezdomności

Temperatury w nocy spadają już poniżej zera. Przy dużej wilgotności powietrza bardzo łatwo o szybkie wychłodzenie. Wokół nas są osoby bezdomne, które przed deszczem i zimnem chowają się w pustostanach, klatkach schodowych czy opuszczonych altankach działkowych.

– W jesienno-zimowym okresie wszyscy musimy być wyczuleni na los tych ludzi. Policjanci i strażnicy miejscy kontrolują miejsca ich przebywania i udzielają pomocy, często ratującej życie. To jednak nie wystarczy – każdy z nas, obywateli, ma moralny obowiązek reagowania i powiadamiania służb, jeśli wie się o osobie, która takiej pomocy potrzebuje – przypomina Komenda Miejska Policji w Chorzowie.


W tym okresie policjanci większą uwagę poświęcają kontroli miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, które najczęściej odwiedzają mundurowi. Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również samotnych i w podeszłym wieku. Zagrożenie dotyczy także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu, bądź w nieogrzewanych budynkach. Szczególnie w tym okresie bezcenne są informacje przekazane przez przypadkowych przechodniów, sąsiadów, czy znajomych.

– W związku ze znacznym spadkiem temperatur gorąco apelujemy do Państwa o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub ubranych niestosownie do pory roku. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze, bezdomne, nietrzeźwe i dziwnie zachowujące się. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie – apeluje KMP w Chorzowie.

O każdej niepokojącej sytuacji należy informować służby ratownicze, dzwoniąc pod telefony alarmowe 112. Na stronie KMP w Chorzowie dostępne są również informacje dotyczące tego, jak udzielić pomocy osobie z hipotermią.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa