Przerwa w działaniu porodówki. Miasto wesprze ZSM w pracy nad ponownym otwarciem oddziału

Przerwa w działaniu porodówki. Miasto wesprze ZSM w pracy nad ponownym otwarciem oddziału

Prywatny podmiot medyczny odpowiedzialny za położnictwo w Chorzowie nie podpisał nowego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oznacza to, że od 1 lutego oddział nie będzie mógł przyjmować pacjentek, które będą kierowane do innych porodówek w regionie.

Przedsiębiorca, który dotychczas prowadził oddział, nie tylko zadecydował o zaprzestaniu tej działalności w Chorzowie, ale również, poprzez niezłożenie odpowiednich dokumentów, uniemożliwił przedłużenie kontraktu z NFZ i płynną zmianę podmiotu prowadzącego.

– Nie takie były ustalenia i zapewnienia ze strony prywatnego menedżera tego oddziału. Nasz szpital został niejako postawiony pod ścianą. Musimy działać w trybie nadzwyczajnym, tzn. własnymi siłami stawiać ten oddział praktycznie od zera. Trzeba kupić całe wyposażenie i na to musimy znaleźć pieniądze – wyjaśnia dr Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Obecnie tworzony jest harmonogram działań, które mają zapewnić szybkie wznowienie działalności oddziału położniczo-ginekologicznego w Chorzowie. ZSM musi m.in.: dostosować i wyposażyć sale oraz zdobyć nowy kontrakt z NFZ. To niestety będzie się wiązało z kilkumiesięczną przerwą w przyjmowaniu pacjentek z Chorzowa. Lecznica na ten czas podpisze umowy o współpracę z najlepszymi porodówkami w regionie, aby zagwarantować chorzowiankom leczenie ginekologiczne i usługi położnicze. Personel oddziału położniczo-ginekologicznego, do tej pory związany był umowami z prywatnym podmiotem medycznym. Po ponownym otwarciu oddziału szpital zamierza przeprowadzić ponowną rekrutację pracowników.

– Sytuacja zaskoczyła nas wszystkich. Deklaruję pełne wsparcie miasta, tak by oddział szybko wznowił pracę. Mam nadzieję, że przerwa związana z uruchomieniem oddziału w ramach struktur Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie będzie skrócona do minimum i najdalej pod koniec maja nowy oddział ginekologiczno-położniczy wznowi pracę – zapewnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Miasto szuka też finansowania na kompleksową modernizację pawilonu, w którym do tej pory mieściła się porodówka prowadzona przez prywatny podmiot. Stan budynku jest fatalny. Chorzów będzie starał się pozyskać na ten cel pieniądze m.in.: z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa