Ubezpieczenie EKUZ- na jaką ochrone mozesz liczyć?

Ubezpieczenie EKUZ- na jaką ochrone mozesz liczyć?

W obecnych czasach wyjazd za granicę do pracy nie jest już niczym wyjątkowym. Wielu Polaków planuje, podreperować swój budżet zatrudniając się poza Polską. W jaki sposób jednak zadbać o ubezpieczenie? W tym artykule opowiemy Ci o karcie EKUZ i zakresie jej działania.

Praca za granicą – to musisz wiedzieć!

Jeśli wybierasz się za granicę i nie do końca wiesz, w jaki sposób zrealizować ten pomysł, to znak, że znalazłeś się w dobrym miejscu. Przygotowaliśmy dla Ciebie mini poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć. Sprawdź ubezpieczenie na wyjazd za granicę do pracy (więcej na https://ekuz.com.pl/).

Czym jest karta EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który daje możliwość korzystania z publicznej opieki medycznej poza macierzystym krajem, ale w takim samym stopniu jak obywatele miejsca pobytu osoby objętej ubezpieczeniem. Oznacza to w dużym skrócie, że jeśli podczas pobytu we Francji zachorujesz, to będziesz mógł leczyć się tak samo, jak przeciętny Francuz.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Europejska Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W praktyce możesz więc skorzystać z karty w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Czego nie pokrywa karta EKUZ?

Dokument jest skuteczny w swoim działaniu, ale zakres ochrony, jaką gwarantuje, ma granice. W ramach EKUZ nie uzyskasz finansowania:

 • planowanych zabiegów,
 • leczenia w prywatnych placówkach,
 • zabiegów dodatkowych,
 • transportu medycznego,
 • OC,
 • rekompensaty za odwołany lot,
 • ratownictwa,
 • transportu zwłok do kraju.

Weź powyższe elementy pod uwagę w momencie, gdy będziesz decydować o ochronie, którą wybierzesz. W przypadku polisy turystycznej większość tych usług jest refundowana.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

To bardzo proste i możesz to zrobić na cztery sposoby:

 1. Udaj się osobiście do oddziału NFZ, wypełnij stosowny wniosek i złóż go osobiście;
 2. Wydrukuj wniosek i wyślij go tradycyjną pocztą na adres właściwego oddziału NFZ;
 3. Wypełnij wniosek i wyślij go pocztą email;
 4. Skorzystaj ze swojej Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.

Warto wspomnieć o tym, że wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest całkowicie darmowe i trwa zaledwie chwilę (przy osobisty składaniu wniosku). Pamiętaj, że w sezonie letnim czas rozpatrzenia Twojego wniosku może się wydłużyć ze względu natężony ruch. Miej to na uwadze przy planowaniu wyjazdu.

Ile jest ważna karta EKUZ?

To, ile jest ważna konkretna karta EKUZ, jest ściśle uzależnione od statusu osoby, która jest objęta ochroną. Najdłużej kartą mogą cieszyć się emeryci, a najkrócej osoby bezrobotne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ważność EKUZ to:

 • 5 lat – emeryci,
 • 12 miesięcy – pracujący, przedsiębiorcy, studenci oraz członkowie rodzin,
 • 2 miesiące – osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy.

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie EKUZ to bardzo skuteczna forma ochrony dla osób, które planują zagraniczny wyjazd do pracy lub szkoły. Co więcej, dołączenie do programu jest całkowicie darmowe i trwa jedynie chwilę. Wystarczy tylko, że złożysz stosowny wniosek osobiście lub przez Internet. Zapewnij sobie stosowną ochronę i zaopatrz się w kartę EKUZ już dzisiaj. Dowiedz się więcej na: https://ekuz.com.pl/

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa