W Maciejkowicach powstanie nowe osiedle. Będzie mieszkań tyle, co na Irysie

W Maciejkowicach powstanie nowe osiedle. Będzie mieszkań tyle, co na Irysie
Wizualizacja osiedla w MaciejkowicachMateriały KZN

Osiedle zbuduje Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Silesia. To spółka, którą do tego celu, powoła Urząd Miasta w Chorzowie, Krajowy Zasób Nieruchomości oraz kilka innych samorządów z okolicy.

O temacie informowaliśmy już podczas relacji tekstowej z ostatniej sesji Rady Miasta, która odbyła się w czwartek 25 lutego. Radni wyrazili zgodę na przystąpienie Chorzowa do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Silesia. To spółka mająca budować komfortowe mieszkania dostępne dla osób, które chociaż pracują, nie mogą sobie pozwolić na kredyt.

– Pomimo kryzysów na świecie, widzimy, że ceny mieszkań wciąż rosną. Wiemy, że jest duża grupa mieszkańców, którzy chociaż ciężko pracują, nie mogą sobie pozwolić na wzięcie kredytu na zakup własnego mieszkania. To dlatego nowe inicjatywy mieszkaniowe są dla nas tak ważne – tłumaczy Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Teren w Maciejkowicach, na którym ma powstać osiedle. fot.: maps.google.com

Spółkę powołają Urząd Miasta w Chorzowie, Krajowy Zasób Nieruchomości, samorządy Świętochłowic, Tarnowskich Gór i Zabrza. W każdym z tych miast zbudowane zostaną nowe mieszkania. W Chorzowie będą one znajdowały się na działce Skarbu Państwa przy ul. Michałkowickiej tuż obok granicy z Siemianowicami Śląskimi.

– To osiedle projektowane jest na 1200 mieszkań. Można zatem powiedzieć, że w Maciejkowicach powstanie osiedle wielkości Irysu. Oczywiście bloki będą dopasowane do okolicznej architektury, a więc nie będą to wieżowce, a czteropiętrowe budynki – zaznacza Marcin Michalik, Wiceprezydent Chorzowa.

Sesja Rady Miasta | fot.: Mariusz Banduch

Jak relacjonował na Sesji Rady Miasta Michał Sroka (uczestniczył w obradach zdalnie) SIM-y to odświeżone TBS-y.

– Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to program, który skierowany jest do 40 procent mieszkańców, którzy pracują, mają dochody, ale nie mogą otrzymać kredytu, bo nie mają 30 procent środków na wkład własny, pracują na umowach cywilno-prawnych albo prowadzą działalność gospodarczą i banki nie chcą im udzielić kredytu hipotecznego – mówił Michał Sroka, wiceprezes KZN.

Chorzów będzie wnioskował o rządową dotację na cel budowy osiedla. Pomoc ma wynosić 3 miliony złotych. Podobny wkład mają zapewnić pozostałe samorządy. Krajowy Zasób Nieruchomości wraz z SIM Silesia stworzy projekt i wybuduje mieszkania. Prace rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają do 2024 roku.

Krajowy Zasób Nieruchomości realizuje obowiązek prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Do najważniejszych zadań KZN należy m.in. gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu, tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań, podejmowanie działań mających na celu realizację inwestycji mieszkaniowych, tworzenie warunków ułatwiających powstawanie mieszkań gminnych i in. Krajowy Zasób Nieruchomości współuczestniczy w realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus. Podlega Ministerstwu Rozwoju, Pracy i Technologii, na którego czele stoi wicepremier Jarosław Gowin.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa