Zabytkowy ratusz przejdzie ważny remont

Zabytkowy ratusz przejdzie ważny remont
Budynek dawnego ratusza Hajduk Wielkich.Fot.: H. Mercik

Dawny ratusz Wielkich Hajduk będzie miał nowy dach. Inwestycja za niemal 900 tysięcy złotych ma zabezpieczyć zabytkowy budynek i powstrzymać go od dalszego niszczenia. Prace mają ruszyć na początku przyszłego tygodnia.

Przez ponad 100 lat gmach w Chorzowie Batorym miał wielu właścicieli i spełniał różne funkcje. Był ratuszem, siedzibą milicji i policji. Należał do Solidarności i do prywatnych właścicieli. W 2018 roku zniszczony zabytek przejęło miasto.

– Dla mieszkańców, szczególnie Chorzowa Batorego, to bardzo ważny zabytek. Wymiana dachu to konieczność, aby nie dopuścić do dalszej degradacji obiektu. Wciąż staramy się znaleźć dla niego inwestora, prowadzimy rozmowy z przedsiębiorcami. Jesteśmy otwarci na współpracę i mamy nadzieję, że poprawa stanu technicznego zwiększy atrakcyjność obiektu – tłumaczy Marcin Michalik, Wiceprezydent Chorzowa.

Koszt wymiany dachu wynosi ponad 893 tysiące złotych. Zadania podejmie się, wyłoniona w przetargu firma, Midpol-Investment z Krakowa. Rusztowanie wokół budynku pojawi się w czwartek, a prace mają rozpocząć się w poniedziałek 29 marca.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa