Będzie druga odsłona Smykocza Hutniczego. Odkryjemy tajemnice Hajduk

Będzie druga odsłona Smykocza Hutniczego. Odkryjemy tajemnice Hajduk
Chorzów Batoryfot.: lecimyztematem.pl

„Smykocz Hutniczy” to specjalny dodatek, który pod koniec ubiegłego roku przygotowaliśmy wspólnie z Muzeum Hutnictwa (w organizacji). Pierwsza odsłona dotyczyła Huty Królewskiej. Druga dotyczyć będzie Hajduk i Huty Batory.

Uroczystość św. Floriana i Dzień Hutnika to doskonała okazja do dalszego odkrywania hutniczych historii naszego miasta. Po tym, jak wspólnie z byłymi pracownikami Huty Kościuszko spacerowaliśmy po centrum dzisiejszego Chorzowa, nadszedł czas, by „posmykać” się po Hajdukach Wielkich czyli Chorzowie Batorym.

Tym razem naszymi przewodnikami będą nie tylko osoby, które przez lata pracowały w Hucie Batory, ale również mieszkańcy dzielnicy dorastający i żyjący w jej cieniu. Porozmawiamy nie tylko o pracy, ale również o stylu hutniczego życia.

Bohaterowie odsłony drugiej „Smykocza Hutniczego” na ul. Żelaznej w Chorzowie Batorym.

– Huta była w zasięgu ręki. Jej dźwięk i jej światło były wszędzie – mówił podczas spaceru z naszym reporterem Jacek Kurek, historyk, redaktor naczelny Hajduczanina.

To człowiek, który jest żywą encyklopedią wiedzy o Chorzowie Batorym. Nie sposób go pominąć, gdy mówi się o tej dzielnicy. Podobnie jest z Piotrem Naliwajko, artystą malarzem, z którym nie tylko rozmawialiśmy o barwach, ale też o specyficznych dźwiękach, które grają mu w uszach od dziecka.

Piotr Naliwajko wspomina młode lata nieopodal byłej hutniczej hałdy. Dziś w tym miejscu jest centrum logistyczne.

Efektem prac nad drugą odsłoną Smykocza Hutniczego będzie kilka publikacji. W połowie maja na Facebooku i Youtube opublikujemy film z opowieściami naszych bohaterów. Później na mieście pojawi się tradycyjne, majowe wydanie Chorzowianina z dodatkiem. Trafi ono między innymi do skrzynek pocztowych mieszkańców dzielnicy.

Śledźcie portal i nasze media społecznościowe.

Na wspólne smykanie po Chorzowie Batory zapraszają Muzeum Hutnictwa i redakcja Chorzowianina.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa