Lato z książką i wiejskim klimatem. W skansenie powstała czytelnia pod strzechą

Lato z książką i wiejskim klimatem. W skansenie powstała czytelnia pod strzechą

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” otwiera sezonową „Czytelnię Pod Strzechą”. To specjalne miejsce przygotowane dla wszystkich tych, którzy chcieliby w wyjątkowym miejscu oddać się lekturze.

„Czytelnia pod strzechą” to wygodna przestrzeń do czytania oraz inspirujące miejsce dla tych, którzy odwiedzą skansen. W zagrodzie chałupy z Katowic, wśród niewysokich drzew owocowych, na okres wakacji zostaną rozstawione muzealne leżaki dla osób, które zechcą przyjść i poczytać na wolnym powietrzu.

– Obok leżaków rozstawione zostaną pieńki, na których będzie można odłożyć torbę, książkę lub postawić butelkę z wodą czy napojem chłodzącym. Czytający nie będą więc przeszkadzać tym, którzy zechcą zwiedzić zagrodę i odwrotnie – sad za domostwem jest idealnym miejscem na chwilę czytelniczego skupienia – mówi Marcin Gaweł, kierownik Działu Promocji i Organizacji Imprez MGPE.

Wybór lokalizacji, w której stworzona zostanie strefa czytania, nie jest przypadkowy – zarówno chałupa z Katowic, jak i cała zagroda zwana jest sołecką. Była to chałupa, w której mieszkał sołtys, należący zazwyczaj do najbogatszych członków wiejskiej społeczności. Można więc przypuszczać, że w takim domu znajdowały się książki, dlatego właśnie w tej zagrodzie stworzona została przestrzeń do czytania.

– Oprócz przestrzeni do czytania, na chętnych czekać będzie niewielka, składająca się z używanych książek biblioteczka. Zbiór jest bardzo różnorodny, dlatego może zainteresować czytelników w każdym wieku – od najmłodszych do najstarszych. Dobierając lektury, myśleliśmy o tym, by każdy mógł odnaleźć w niej coś dla siebie – dodaje Marcin Gaweł.

Znajduje się tam dużo pozycji dla dzieci – od wierszy Brzechwy czy Tuwima począwszy, aż po współczesne, bogato ilustrowane serie wydawnicze. Do dyspozycji gości jest również znany cykl młodzieżowych powieści Małgorzaty Musierowicz, ale i komiksy z Asteriksem i Obeliksem. Są też autorzy klasyczni – jak Adam Mickiewicz, Wiesław Myśliwski, Halina Poświatowska, Bolesław Prus, Marek Hłasko, czy Aleksander Fredro a także Henrik Ibsen, Günter Grass, Dostojewski, Mann czy Marquez. W „Czytelni Pod Strzechą” coś dla siebie odnajdą miłośnicy kryminału, zdrowego stylu życia, powieści obyczajowej i romansów, podróży i hodowli roślin.

– Ci, którzy zechcą skorzystać z biblioteczki, będą mogli je znaleźć w zabytkowym wozie znajdującym się na terenie zagrody sołtysa z Katowic. Ale można też przynieść swoją książkę i po prostu usiąść w wygodnym leżaku i zatopić się w lekturze – mówi Gaweł.

Pracownicy Muzeum zachęcają też zwiedzających, by dzielili się swoimi książkami, które można będzie zostawić w wozie lub, a jeśli ktoś ma ich więcej – w budynku administracji w dziale Promocji i Organizacji Imprez. Korzystanie z „Czytelnie Pod Strzechą” jest bezpłatne. Można z niej korzystać w godzinach zwiedzania MGPE.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa