Domowe sposoby na trądzik różowaty

Domowe sposoby na trądzik różowaty

Istnieje wiele dolegliwości, z jakimi musi mierzyć się nasza skóra. Jedną z nich jest trądzik różowaty, którego nazwa, choć brzmi podobnie, nie jest tą samą dermatozą, co trądzik pospolity.

To przewlekła, zapalna i nieuleczalna choroba, której leczenie przede wszystkim opiera się na łagodzeniu jej objawów i unikaniu czynników, które mogłyby je zaostrzać. Profilaktyka w przypadku tej dermatozy jest niezwykle istotna – poznaj domowe sposoby na trądzik różowaty.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to choroba skóry, która dotyczy wyłącznie osób dorosłych. W przeciwieństwie do innej popularnej dermatozy, jaką jest trądzik pospolity powszechny wśród nastolatków, rosacea jest rozpoznawana u kobiet około 40. roku życia, choć pierwsze objawy, które mogą wskazywać na jej obecność, mogą pojawić się nawet koło 25. roku życia. Niestety wiele młodych kobiet ignoruje te symptomy, nie zdając sobie sprawy, z jaką chorobą tak naprawdę ma do czynienia.

Trądzik różowaty obejmuje skórę twarzy przede wszystkim w okolicy policzków, brody, nosa, a także czoła. Niestety, tak jak w przypadku znacznej części dermatoz, tak i w przypadku trądziku różowatego nie istnieje jedna, główna przyczyna jego występowania. Mimo to dermatolodzy zwracają uwagę, że wpływ na jego pojawienie się mogą mieć:

• uwarunkowania genetyczne;

• nadmierna aktywność naczyń krwionośnych w skórze twarzy;

• zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego.

Co zaostrza trądzik różowaty?

W przypadku tego rodzaju trądziku bardzo duży wpływ na nasilenie objawów mają czynniki środowiskowe, takie jak chroniczny stres, niewłaściwa dieta (spożywanie gorących i pikantnych potraw, ostre przyprawy, kawa i herbata), spożywanie alkoholu (w szczególności czerwonego wina), niewłaściwa pielęgnacja skóry, przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza glikokortykosteroidów), nagłe zmiany temperatury, promieniowanie ultrafioletowe (stąd stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej jest wręcz niezbędne).

Trądzik różowaty – domowe sposoby

Jak już wspomniano, trądzik różowaty to choroba skóry, której nie da się całkowicie wyleczyć. Mimo to jej odpowiednio wczesne zdiagnozowanie oraz unikanie czynników zaostrzających objawy, jak i właściwa pielęgnacja skóry są w stanie sprawić, że choroba przejdzie w stan uśpienia. Jakie domowe sposoby dobrze sprawdzą się w trądziku różowatym?

W leczeniu rosacea istotną rolę odgrywa właściwa dieta. Przede wszystkim należy wyłączyć z niej produkty, które mogą powodować zaostrzanie się rumienia i innych charakterystycznych dla tej choroby zmian skórnych. Powinno się unikać potraw tłustych, pikantnych, a także wysokoprzetworzonych oraz fast foodów. Istotne jest spożywanie dużej ilości warzyw, owoców, a do tego ryb i olejów roślinnych. Nie można również zapominać o właściwym nawadnianiu organizmu.

W przypadku pielęgnacji należy sięgać po kosmetyki przeznaczone do cery naczynkowej, wrażliwej oraz alergicznej. Należy unikać kosmetyków, które silnie złuszczają skórę, jak np. kwas salicylowy.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa