O fajkach wiedzą wszystko. Skansen z wyróżnieniem muzealniczym

O fajkach wiedzą wszystko. Skansen z wyróżnieniem muzealniczym
Gala finałowa konkursu Sybilla 2020.Fot.: konkurs Sybilla/ B. Bajerski

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbyła się 41. gala konkursu Sybilla 2020. W kategorii projekty naukowo-badawcze, wyróżniono projekt „Śląska fabryka fajek glinianych w Zborowskiem. Wyniki badań, studia, konteksty” realizowany przez MGPE w Chorzowie.

Do konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” 2020 wpłynęło 167 zgłoszeń, w 6 regulaminowych kategoriach konkursowych obejmujących: działania konserwatorskie i ochronę dziedzictwa kultury, edukację, projekty naukowo-badawcze, nowe i zmodernizowane wystawy stałe, wystawy czasowe oraz zarządzanie. Obradom przewodniczyła prof. Joanna Sosnowska.

W trakcie Gali, która miała miejsce w środę 22 września w Sulejówku, Jury przyznało 6 Sybilli (nagrody główne) oraz 12 wyróżnień. W kategorii projekty naukowo-badawcze, wyróżniono przedsięwzięcie „Śląska fabryka fajek glinianych w Zborowskiem. Wyniki badań, studia, konteksty” realizowane przez Muzeum Park Etnograficzny w Chorzowie. Nagrodę główną w tej kategorii otrzymało Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie za zadanie „Digitalizacja manuskryptów i ksiąg drukowanych z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku”.

Finalnym efektem projektu Skansenu była wystawa na temat fajczarstwa oraz podsumowująca wyniki badań książka pt. „Śląska fabryka fajek glinianych w Zborowskiem. Wyniki badań, studia, konteksty” pod redakcją Barbary Papaj.

– Jesteśmy przekonani, że nie ma dzisiaj w Polsce publikacji, która w sposób tak kompleksowy prezentowałaby tematykę fajczarstwa – przekonuje chorzowski Skansen.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa