Gdzie szukać pracy w Katowicach? Najnowsze oferty na rynku

Gdzie szukać pracy w Katowicach? Najnowsze oferty na rynku

Śląsk jest regionem, który przede wszystkim kojarzy się z przemysłem górniczym. Wbrew pozorom, jednak ofert pracy w tym obszarze jest o wiele więcej. Na Śląsku niemalże każda branża stale się rozwija. W związku z tym również codziennie pojawiają się nowe oferty pracy.

W których sektorach jest ich najwięcej i gdzie najlepiej szukać zatrudnienia?

  1. Katowice – charakterystyka regionu
  2. Jak obecnie wygląda rynek pracy na Śląsku?
  3. Rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy w Katowicach
  4. Rynek pracy w Katowicach – gdzie znaleźć najlepsze oferty pracy?

Katowice – charakterystyka regionu

Katowice stanowią jedno z najważniejszych miast przemysłowych i usługowych w Polsce. Są głównym ośrodkiem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz miastem należącym do konurbacji górnośląskiej. Wyróżnia je bliskość innych dużych metropolii oraz niedalekie położenie od granicy z Czechami i Słowacją- Katowice są jednym z miast przez, które przebiegają trasy europejskie. W Pyrzowicach z kolei znajduje się jedno z największych lotnisk w kraju. Katowice są również bardzo dobrze skomunikowane i innymi częściami Polski. Przebiega przez nie kilka dróg krajowych oraz autostrada. Czynniki te wpływają bezpośrednio na rozwój rynku pracy w Katowicach. Zatrudnione w tym mieście osoby pracują w różnych sektorach i pochodzą z rozmaitych regionów. Aktualnie stopa bezrobocia w tym mieście jest jedną z najniższych w Polsce.

Jak obecnie wygląda rynek pracy na Śląsku?

Jakich kandydatów poszukują firmy w Katowicach? Pierwszą grupą, która nie powinna mieć problemu ze znalezieniem pracy w Katowicach, są oczywiście osoby z wyższym wykształceniem technicznym. Zatrudnienie czeka na nich głównie w Parkach Przemysłowych oraz Strefie Ekonomicznej. Tam też przyjmowane są osoby z branży IT, która jest obecnie, jedną z najbardziej dochodowych na świecie. Duże zapotrzebowanie jest również na kierowników budowy i operatorów maszyn. Sektorami stale rozwijającymi się są usługi i handel. Tam trafić mogą osoby z niższym wykształceniem, które dobrze odnajdują się w kontaktach z klientami. Deficyt pracowników widać również w oświacie- szkoły potrzebują nauczycieli niemalże każdych przedmiotów. Jest to tendencja, którą widać w całej Polsce- osoby z wykształceniem informatycznym i językowym częściej wybierają pracę w korporacjach, niż w szkole. Pracy w Katowicach szukać mogą również osoby z wykształceniem medycznym. Szpitale bardzo chętnie przyjmują osoby, które skończyły swoją edukację na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Praca w Katowicach- GoWork jest miejscem, w którym ludzie najczęściej wyszukują ofert pracy na Śląsku.

Na pracę lub staż w Katowicach liczyć mogą również osoby niepełnosprawne. Ich zatrudnienie bardzo często wspomaga projekt współfinansowany ze środków unijnych. Takie przedsięwzięcia na celu mają wyrównanie szans na rynku pracy. Wiele firm korzysta z możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Ich przyjęcie do firmy jest równie opłacalne, jak osób zdrowych.

Rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy w Katowicach

Miejscem, które skupia najwięcej osób bezrobotnych, są oczywiście Powiatowy Urząd Pracy lub Wojewódzki Urząd Pracy. Za ich pomocą znaleźć można wiele ofert zatrudnienia. Miejsce to jest również pośrednikiem w zapisywaniu się na kursy, staże i szkolenia. Co ważne, jednak pracy nie trzeba szukać tylko w tym miejscu. Nawet jeżeli jesteś zarejestrowany jako bezrobotny, możesz poszukiwać zatrudnienia samodzielnie. Nie musisz czekać na propozycje urzędowe. W wielu przypadkach również Urząd Pracy w Katowicach umieszcza oferty na stronach internetowych portali pośredniczących w znalezieniu pracy. W ten sposób instytucje liczą na dotarcie do większego grona odbiorców.

Rynek pracy w Katowicach – gdzie znaleźć najlepsze oferty pracy?

Oferty pracy dla mieszkańców Katowic i bliskich regionów pojawiają się codziennie. Przemysł i usługi w tym regionie stale się rozwijają. Powstają nowe firmy, które poszukują nowych pracowników. Na zatrudnienie mogą liczyć zarówno osoby z doświadczeniem, jak i te dopiero kończące szkołę, czy studia. Najwięcej ofert pracy pojawia się oczywiście na przeznaczonych do tego stronach internetowych. Przykładem jest strona GoWork, skupiająca najwięcej, codziennie aktualizowanych ofert pracy. Na tym portalu znaleźć można najatrakcyjniejsze propozycje zatrudnienia. 

 Szukając pracy, najważniejsze jest, by robić to efektownie. Podstawą jest oczywiście wyselekcjonowanie interesujących nas ofert. W pierwszej kolejności należy odrzucić propozycje, które są niezgodne z naszym wykształceniem i umiejętnościami. Warto sprawdzać oferty, których wymagania sami spełniamy. Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie, gdzie znajduje się siedziba interesującej nas firmy. Katowice są dobrze skomunikowane, jednak transport może okazać się kwestią kluczową, zwłaszcza jeżeli nie posiadamy własnego samochodu. Po wyselekcjonowaniu ofert nie pozostaje już nic innego, niż aplikowanie i czekanie na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną!

Znalezienie pracy w obecnych czasach nie zawsze jest proste. Możliwości zatrudnienia na rynku pracy dla niektórych osób, bez doświadczenia i wiedzy są ograniczone. Jednak nawet oni mogą starać się o staż lub szkolenia w ramach projektu unijnego. Dla wielu osób może być to szansa na przebranżowienie lub uzyskanie kwalifikacji, które pomogą w dotarciu do nowych pracodawców.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa