Książka, która zmienia świat. „ABC Empatii” w walce ze stereotypami

Książka, która zmienia świat. „ABC Empatii” w walce ze stereotypami
"ABC Empatii” to najnowszy projekt Czepczyński Family Foundation, który poprzez edukację najmłodszych, ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami niepełnosprawnymi.Fot.: M. Banduch

W Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie doszło dziś do wyjątkowego spotkania. Senator Marek Plura odwiedził dziś dzieci hospitalizowane w placówce przy ul. Truchana i wręczył im książki „ABC Empatii”, które mają pomóc w likwidacji barier i stereotypów związanych z osobami niepełnosprawnymi.

„ABC Empatii” to najnowszy projekt Czepczyński Family Foundation, który poprzez edukację najmłodszych, ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami niepełnosprawnymi, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw zarówno wśród rówieśników, jak i ich rodziców. Fundacja przekazała 100 egzemplarzy książek do Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Część z nich trafi do domów małych pacjentów, reszta będzie dostępna na półkach szpitalnej biblioteczki.

– Od urodzenia jestem osobą niepełnosprawną i pamiętam, jak bardzo brakowało mi w dzieciństwie normalnych relacji z rówieśnikami. Dziś, dzięki cennym inicjatywom wielu nauczycieli, ta sytuacja wygląda o wiele lepiej, jednak „ABC Empatii” to pierwszy kompletny pakiet dla przedszkoli i szkół, który trafił w moje ręce. Ma on też pozytywną opinię ekspertów Ministerstwa Edukacji, dlatego cieszę się, że wraz z Fundacją mogę promować go w naszym regionie – tłumaczy senator Marek Plura, ambasador akcji.

Fundatorzy chcą bezpłatnie wyposażyć tysiąc gmin – miast w całej Polsce w podręczniki i materiały dla nauczycieli. Z ich pomocą starszaki w przedszkolach oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych w przystępny sposób zrozumieją na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia, a związane z nimi różnice w codziennym funkcjonowaniu. Uświadomią też sobie, że wszystkie dzieci zasługują na takie samo traktowanie, bez względu na ich stan zdrowia. Jednocześnie staną się ambasadorami integracji we własnych rodzinach. Fundacja Rodziny Czepczyńskich ofiarowuje „ABC Empatii” również oddziałom dziecięcym w szpitalach, ponieważ historie opowiedziane językiem dziecka, które opisują życie innych dzieci z różnymi dysfunkcjami, pozwalają małym pacjentom zrozumieć i zaakceptować ich sytuację.

– To ważne dla matek, które towarzyszą swoim dzieciom, a na początku są zdezorientowane w tym, jak wygląda świat niepełnosprawnego. Ta publikacja pomoże nie tylko dzieciom, ale całym rodzinom – przekonuje Marek Plura.

Projekt „ABC Empatii” jest finansowany bez użycia środków publicznych. Ruszył dopiero kilka miesięcy temu, a już przynosi efekty pozytywnie zaskakujące jego realizatorów. Od września dzieci w jednej z mikołowskich szkół z pomocą „ABC Empatii” poznają życie swoich niepełnosprawnych koleżanek i kolegów. Okazało się, że rozmiary na ten temat ułatwiły im wypowiedzenie własnych lęków i opowiedzenie własnych przeżyć związanych z pandemią koronawirusa. „ABC Empatii” to także świetna pomoc dla rodziców i opiekunów wspierająca ich w rozmowach z dziećmi na te trudne, ale naprawdę bardzo ważne tematy.

Pakiet edukacyjny 12 lekcji o niepełnosprawnościach opracowany na bazie najnowszej publikacji Czepczyński Family Foundation wkrótce trafi również do chorzowskich szkół.

– Rozumienie tego na czym polegają niepełnosprawności, może bardzo dobrze wpłynąć na relacje rówieśnicze. Dzieci z niepełnosprawnościami są praktycznie w każdej szkole i w każdej klasie, dlatego bardzo ważne jest systemowe przekazywanie tej wiedzy – dodaje Marek Plura.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa