Poradnik jak kupować auta używane

Poradnik jak kupować auta używane

W obecnych czasach, internet odgrywa bardzo ważną rolę w życiu większości ludzi, dotyczy to m.in zakupów, co można zobaczyć szukając używanego samochodu. Gdzie najlepiej szukać ogłoszeń, ile warto wydać pieniędzy na zakup i czy warto korzystać ze wsparcia fachowców, oto podstawowe rady.

Ustal jakiego auta potrzebujesz

Tylko określając szczegółowo swoje potrzeby możesz skonkretyzować jakie auto będzie dla Ciebie najlepsze. Ważne jest przeznaczenie auta, czy będzie służyło do jazdy po mieście czy na długich trasach, czy będzie jeździło nim więcej pasażerów, czy niezbędny jest duży bagażnik. Przykładowo, auto terenowe, które bardzo Ci się podoba, nie sprawdzi się w przemieszczaniu się po mieście, jest wówczas niepraktyczne i generuje wysokie koszty. Miej pomysł, ale jednocześnie pozostań otwarty na inne propozycje.

Sprecyzuj budżet

Auta używane, prędzej czy później wymagają dodatkowego wkładu finansowego, dlatego warto już w trakcie szukania wymarzonego auta przygotować się na taką ewentualność finansowo. Pamiętaj też, że cena samochodu to nie jedyny koszt jaki ponosi się podczas zakupu pojazdu, do tego dochodzi jeszcze koszt jego zarejestrowania, a często też przeglądu, ponieważ wielu sprzedawców wystawia swoje auta tuż przed jego wygaśnięciem. Do tego obowiązkowe ubezpieczenie OC, choć tu bywa, że poprzedni właściciel przekazuje nabywcy już opłaconą polisę.

Gdzie szukać ogłoszeń i na co zwracać uwagę

Dobrze jest szukać ogłoszeń na sprawdzonych i znanych oraz ogólnodostępnych portalach, co daje pewną gwarancję, że transakcja zostanie przeprowadzona bezpiecznie, legalnie i szybko. Większośc z takich serwisów posiada też czytelny system filtrowania, co ułatwia odnalezienie wymarzonego auta w zasięgu terytorialnym i finansowym kupującego. Wśród portali na uwagę zasługuje strona tanieautka.pl z ogromną bazą ogłoszeń w korzystnych cenach w autokomisach w całej Polsce.

Przeglądając ogłoszenia należy zwracać uwagę na zdjęcia pojazdu, czy wygląda na mocno wypolerowany, czy widoczne są oryginalne osłony i zaślepki, ślady korozji, bąble czy pęknięcia lakieru. Czy auto jest pokazywane tylko z jednej strony i czy zdjęcia są wykonane w dobrym oświetleniu czy raczej w nie najlepszym, co może sugerować chęć ukrycia pewnych niedoskonałości. Nie bez znaczenia jest też sposób jakim zostało napisane ogłoszenie, czy jest przesadne, ogólnikowe czy pisane tak, by wyidealizować auto. Jeśli cokolwiek wzbudzi twoje zastrzeżenia, sprawdź to.

Oględziny

Sprawdź wszystkie dokumenty, nr VIN, kartę pojazdu, OC, dowód rejestracyjny. Oprócz ogólnej estetyki zweryfikuj ogólną kondycję pojazdu, właściwy przebieg auta, stan nadwozia i podwozia oraz wnętrza samochodu, czyli kierownicy, dźwigni zmiany biegów, siedzeń. Pamiętaj, że zawsze powinieneś mieć możliwość sprawdzenia auta u mechanika. Auta używane to oszczędność dla domowego budżetu ale też wyzwanie jeśli chodzi o zakup, bo zupełnie tanie auto może okazać się bardzo drogie w utrzymaniu i naprawie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa