Oszustwo na Vinted – jak się przed nim ustrzec?

Oszustwo na Vinted – jak się przed nim ustrzec?

Jako że zakupy internetowe cieszą się ogromną popularnością, bardzo często przyciągają cyberprzestępców. Jedną z metod jest podszywanie się pod kupujących i przesyłanie fałszywych linków, które mają służyć do wyłudzenia dostępu do konta bankowego. Jak wygląda oszustwo na Vinted?

W mediach społecznościowych i na portalach ogłoszeniowych trzeba zachować czujność, aby nie paść ofiarą oszustów. Bardzo często podszywają się oni pod kupujących i udają, że są bardzo zainteresowani zakupem produktów z drugiej ręki. Masowo wysyłają do sprzedających wiadomości e-mail, w których zawarte są fałszywe linki służące do wyłudzenia danych. Jak nie dać się oszukać?

Na czym polega oszustwo na Vinted?

Vinted to popularny portal, gdzie każdy może sprzedać ubrania i inne niepotrzebne produkty. Jednak tak jak w przypadku innych portali ogłoszeniowych trzeba tutaj uważać na oszustwa, których celem jest kradzież z konta bankowego. Jak wygląda oszustwo na Vinted? W odpowiedzi na ofertę sprzedaży oszuści udający kupujących przesyłają wiadomość, która sugeruje duże zainteresowanie zakupem. Następnie przesyłają link, który ma ułatwić płatność i przyspieszyć wysyłkę. Po kliknięciu zostajemy przekierowani na stronę kuriera i jesteśmy proszeni o podanie swoich danych i danych karty płatniczej. Po wpisaniu wszystkich informacji zostajemy przeniesieni na stronę logowania na konto bankowe. Zarówno strona kuriera, jak i strona logowania do banku są profesjonalnie przygotowane, więc trudno się zorientować, że są fałszywe. Jednak w rzeczywistości oszust widzi wszystkie dane, które wpisujemy, więc bez problemu może zalogować się na konto bankowe i pozbawić nas oszczędności.

Kradzież z konta bankowego – jak uniknąć oszustwa na portalu ogłoszeniowym?

Aby uniknąć oszustwa na Vinted i innych portalach ogłoszeniowych trzeba być bardzo czujnym. Przestępcy dobrze przygotowują się do oszustw, więc łatwo mogą wzbudzić zaufanie. Na swoim koncie mają pozytywne komentarze, a w przesyłanych wiadomościach wykazują duże zainteresowanie zakupem. Jednak warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą uchronić się przed kradzieżą. Przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z obowiązującymi w danym serwisie ogłoszeniowym zasadami dotyczącymi finalizacji transakcji. Jeśli kupujący może w prosty sposób dokonać płatności poprzez portal, a przesyła linki, które kierują na inną stronę, jest to wyraźny sygnał wskazujący na próbę oszustwa. Jeśli masz wątpliwości co do uczciwości użytkownika, zrezygnuj z transakcji. Zawsze też sprawdzaj stronę logowania do banku, ponieważ te fałszywe mają zmieniony adres URL. Jeśli nie masz pewności, że strona, którą odwiedzasz, jest bezpieczna, nie podawaj danych karty ani żadnych innych informacji. Zachowując czujność, możesz ustrzec się przed oszustwem w internecie i zadbać o bezpieczeństwo swoich transakcji na Vinted i nie tylko.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa