Czym charakteryzuje się solidny podnośnik koszowy?

Czym charakteryzuje się solidny podnośnik koszowy?

Prace budowlane czy konserwacyjne niejednokrotnie wiążą się z koniecznością dotarcia do trudnodostępnych miejsc. Naprawy dachów wysokich domów, odnowa elewacji wielopiętrowych budynków, montaż instalacji elektrycznej i wiele innych zadań jest możliwe dzięki użyciu maszyn wynoszących pracowników na dużą wysokość. Jednym z takich urządzeń jest podnośnik koszowy. Na czym polega zasada jego działania i czy bardziej opłaca się kupić, a może wynająć taki sprzęt?

Solidny podnośnik koszowy – charakterystyka

Podnośniki koszowe to urządzenia dźwigowe mające za zadanie umożliwić wykonywanie prac na wysokościach. Przykładową ofertę takich maszyn można zobaczyć na stronie Rothlehner, firmy specjalizującej się w sprzedaży i wynajmie ruchomych podestów. Cechą charakterystyczną omawianego sprzętu jest solidne ramię odpowiedzialne za bezpieczne przetransportowanie osób w określone miejsce. Druga część konstrukcji to specjalna platforma – kosz zapewniający stabilizację w czasie przemieszczania osób oraz chroniący je przed wypadnięciem z podestu.

Z uwagi na budowę konstrukcji oraz przeznaczenie maszyn podnośniki koszowe muszą cechować się trzema ważnymi właściwościami:

  • wytrzymałością,
  • stabilnością,
  • możliwością manewrowania.

Długie ramię podnośnika wynosi obciążenie na wysokość od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów. Długie, stalowe belki unoszą się pod dużym kątem, a ciężka platforma dodatkowo napiera na konstrukcję, wywołując kolejne naprężenia wewnątrz materiału. Maszyna musi wytrzymywać takie ułożenie czasem przez długie godziny, a każda zmiana pozycji wiąże się z eksploatacją przegubów i zawiasów.

Aby podołać tym wymaganiom, podnośniki koszowe są budowane z wysoce wytrzymałych, a jednocześnie możliwie lekkich stali konstrukcyjnych o wysokiej granicy plastyczności. Zastosowanie takiego tworzywa sprawia, że przenoszenie sił jest stabilne, a konstrukcja dźwigu nie łamie się pod wpływem ciężaru. Stabilność może być jednak zachowana jedynie wówczas, gdy dotrzymane zostaną warunki dotyczące maksymalnego udźwigu.

Podnośnik koszowy umożliwia nie tylko transport na odpowiednią wysokość, ale również przemieszczanie w miejsca w miejsce. Swoboda możliwych manewrów jest możliwa dzięki stabilnym, ruchomym przegubom. Na przykład podnośniki koszowe teleskopowe mogą wykonywać obrót o 360°. Z kolei podnośniki przegubowe charakteryzują się wielopoziomową konstrukcją złożoną z belek, z których każda może poruszać się w określonym zakresie. Wówczas, niezależnie od tego, czy platforma będzie znajdować się 40 metrów tuż nad pojazdem, czy też ramię zostanie wysunięte na wysokość 10 metrów i odległość kolejnych 10 metrów, pracownik stojący na platformie będzie tak samo bezpieczny, a konstrukcja stabilna.

Kupno czy wynajem podnośnika koszowego?

Na rynku znajdują się tysiące maszyn o różnych parametrach. Jedne sprawdzają się w wąskich pomieszczeniach, inne przeznaczone są do wymagającej pracy na placach budowy. Posiadanie tego typu urządzeń na własność nie zawsze jest opłacalne. Kiedy warto zdecydować się na kupno, a kiedy na wynajem podnośnika koszowego?

Głównym aspektem jest częstotliwość, z jaką urządzenie będzie eksploatowane. Jeśli działalność firmy opiera się na prowadzeniu szeregu prac na różnych polach, warto wybrać pierwszą opcję. Rozsądnym rozwiązaniem może być również w tym przypadku model hybrydowy – zakup urządzeń o uniwersalnych parametrach i tymczasowy wynajem takich maszyn, które byłyby wykorzystywane tylko od czasu do czasu.

Jeśli zaś prace wysokościowe są jedynie dodatkiem do prowadzonej działalności, naszym zdaniem nie warto przeznaczać pieniędzy na zakup maszyny. Fundusze bowiem muszą być wtedy przeznaczone nie tylko na samą transakcję sprzedaży, ale również opłacenie przestrzeni magazynowania sprzętu oraz regularną kontrolę i konserwację, co zwiększa koszty. Wówczas warto skorzystać z usług firm, które zajmują się wynajmem podnośników koszowych. Dodatkową korzyścią jest szeroka gama oferowanych urządzeń.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa