Reklama:


To będzie hit! Lekkoatletyczna „Liga Mistrzów” na Śląskim

To będzie hit! Lekkoatletyczna „Liga Mistrzów” na Śląskim
6 sierpnia na Stadionie Śląskim odbędzie się impreza, jakiej jeszcze w Polsce nie było - Diamentowa LigaFot. Marcin Bulanda

6 sierpnia – po raz pierwszy w historii – mityng Diamentowej Ligi odbędzie się w Polsce, na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Do elitarnego cyklu awansował bowiem Memoriał Kamili Skolimowskiej.

Diamentowa Liga to najbardziej prestiżowy cykl mityngów lekkoatletycznych, który jest rozgrywany od 2010 r. Można go porównać do piłkarskiej Ligi Mistrzów. Co roku startują w nim czołowi polscy lekkoatleci, ale jeszcze nigdy zawody tej rangi nie odbyły się nad Wisłą.

Zmieni się to już za trzy miesiące. 6 sierpnia 2022 r. Memoriał Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim w Chorzowie będzie imprezą Diamentowej Ligi. Zawody zastąpiły w kalendarzu dwie imprezy zaplanowane w Chinach – w Szanghaju i Shenzhen (odwołano je z powodu obostrzeń pandemicznych).

Memoriał Skolimowskiej, który odbywa się na Stadionie Śląskim od 2018 r., w ostatnich latach klasyfikowany był na zapleczu Diamentowej Ligi – w Continental Tour Gold. Teraz awansował do elity, o której na Śląsku i w całym kraju wszyscy marzyli.

Dyrektor Memoriału Kamili Skolimowskiej Piotr Małachowski nie kryje wzruszenia.

– Zrobimy najlepsze polskie zawody od dawnych meczów Polska-USA za czasów Wunderteamu. Bo my dziś mamy swój nowy Wunderteam. Tylko przypomnę: w Tokio zdobyliśmy dziewięć medali olimpijskich. Jestem pewny, że 6 sierpnia na Śląskim pokaże się większość bohaterów z Japonii. A ja, nie żartuję, mam łzy w oczach. Takie z radości i z zazdrości, że nie jestem młodszy na tyle, by wciąż móc rzucać dyskiem – powiedział były znakomity dyskobol, dwukrotny wicemistrz olimpijski.

Przypomnijmy, że po modernizacji Stadionu Śląskiego odbyło się na nim wiele ważnych imprez „królowej sportu” – m.in. nieoficjalne MŚ sztafet, Drużynowe ME, Memoriały Skolimowskiej oraz Janusza Kusocińskiego. W 2028 r. w „Kotle Czarownic” zorganizowane zostaną mistrzostwa Europy.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości