Beta-alanina – jakie są efekty suplementacji?

Beta-alanina – jakie są efekty suplementacji?

Beta-alanina należy do jednego z lepiej przebadanych suplementów diety, które mogą na co dzień wspierać sportowców w treningu. To naturalny suplement diety kierowany do osób aktywnych fizycznie, które chcą zwiększać możliwości swojego organizmu. Dlaczego warto stosować beta-alaninę, jakie są efekty regularnej suplementacji? Poznaj informacje, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o włączeniu tego składnika do diety.
Po co przyjmować beta alaninę?

Beta-alanina należy do aminokwasów endogennych, czyli produkowanych przez organizm. Jak działa beta-alanina i dlaczego jest ważna dla osób trenujących, chcących osiągać lepsze wyniki sportowe? Związek ten odpowiada za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, zapobieganie zwiększania stresu oksydacyjnego. Podnosi poziom karnozyny we włóknach mięśniowych.

W konsekwencji suplementację beta-alaniną wdraża się w celu zmniejszenia uczucia zmęczenia po treningu, uzyskania wpływu na lepszą regenerację mięśni i wydolność organizmu, zwiększenie siły. Co więcej, wykazano w badaniach naukowych, że regularnie przyjmowana beta-alanina może redukować stres i lęk, pomagać w walce z objawami PTSD.

Prawidłowa suplementacja beta-alaniną

Przyjmowanie beta-alaniny i jej wpływ na organizm zostały przebadane przez niezależne ośrodki naukowe. Jak właściwie przyjmować beta-alaninę? Dobową dawkę wynoszącą około 3-6 gramów czystej beta-alaniny, najlepiej podzieloną na kilka części warto stosować zarówno przed, jak i po treningu. Istotna jest przede wszystkim regularność przyjmowania suplementu diety, gdyż wtedy wywiera on wymierny wpływ na cykl treningowy. Beta-alaninę warto przyjmować także w dni bez treningu.

Decydując się na przyjmowanie beta-alaniny należy pamiętać o wyborze dobrej jakości, starannie przebadanych suplementów. Mają one często postać wydajnego proszku, jak produkty marki OstroVit: https://ostrovit.com/pl/menu/beta-alanina-18846.html. Beta-alanina to także składnik wielu odżywek dla sportowców, któremu towarzyszą kreatyna, l-arginina, białka, witaminy, magnez i inne minerały.

Jakie skutki uboczne ma stosowanie beta-alaniny?

Suplement diety beta-alanina zaliczany jest przez AIS do bezpiecznych i skutecznych sposobów wsparcia sportowców, dlatego jest powszechnie stosowany. Regularne przyjmowanie zalecanej dziennej dawki beta-alaniny nie powinno powodować poważnych skutków ubocznych. Jednorazowe przyjęcie większej ilości substancji może powodować parastezje – uczucie mrowienia, swędzenia czy zaczerwienie skóry, które jednak dość szybko mija. Przez wiele osób uważane jest ono za dodatkową formę pobudzenia, mobilizacji do ćwiczeń. Beta-alanina może mieć także wpływ na niższy poziom tauryny w mięśniach.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa