Dwie Ukrainki wzmocniły KPR Ruch. Debiut już w sobotę na… plaży!

Dwie Ukrainki wzmocniły KPR Ruch. Debiut już w sobotę na… plaży!
Od lewej: Anna Diablo i Anastasiia KalyhinaFot. KPR Ruch Chorzów

21-letnia Anna Diablo oraz o rok starsza Anastasiia Kalyhina to nowe zawodniczki KPR Ruch Chorzów. Ukrainki zagrają po raz pierwszy w koszulce z „eRką” już w ten weekend, na turnieju PGNiG Summer Superligi, czyli MP w piłce ręcznej plażowej.

Przed dwoma tygodniami KPR Ruch Chorzów przegrał kluczowy mecz w walce o awans do PGNiG Superligi – z MKS PR Urbis Gniezno (20:21) na Turnieju Mistrzyń. Ze zwycięstwa w imprezie cieszyły się gnieźnianki, zaś „Niebieskie” zajęły drugie miejsce i – wszystko na to wskazuje – jesienią nadal występować będą w I lidze.

Do rozpoczęcia nowego sezonu pozostały jeszcze dwa miesiące, ale działacze Ruchu już kompletują kadrę. Klub poinformował o podpisaniu kontraktów z dwiema rozgrywającymi z Ukrainy. Pierwszą z nich – 21-letnią Annę Diablo – nazwano na profilu fejsbukowym „petardą”. Zawodniczka z Chersonia w sezonie 2020/21 została królową strzelczyń ukraińskiej Superligi (rzuciła 187 goli).

Diablo to reprezentantka Ukrainy zarówno w halowej, jak i plażowej piłce ręcznej. W tej drugiej występowała także Anastasiia Kalyhina. Szczypiornistka z rocznika 2000, środkowa rozgrywająca, również związała się umową z „Niebieskimi”.

Ukrainki zadebiutują w Ruchu już w… sobotę! Chorzowski klub po kilku latach przerwy zgłosił bowiem drużynę do PGNiG Summer Superligi, czyli mistrzostw Polski w piłce ręcznej plażowej. Pierwszy turniej odbędzie się w dniach 18-19 w Warszawie. „Niebieskie” trafiły do grupy B, w której zmierzą się z AZS AWF Warszawa oraz Samborem Tczew.

Warto podkreślić, że „plażowy” Ruch będzie w całości składać się z zawodniczek z zagranicy – oprócz Diablo oraz Kalyhiny w stolicy zagrają m.in. znane z występów w I lidze oraz MOL Lidze Polina Masałowa i Natalia Sytenka. Skład uzupełnią inne szczypiornistki z Ukrainy.

To skład Ruchu Chorzów na pierwszy turniej PGNiG Summer Superligi, czyli mistrzostw Polski w piłce ręcznej plażowej. Fot. KPR Ruch

Wracając do występów w hali, „Niebieskie” rozpoczną treningi albo w drugiej połowie lipca, albo na początku sierpnia. Z klubem pożegnał się trener Jarosław Knopik (nie prowadził już Ruchu w Turnieju Mistrzyń), który przeniósł się do Młynów Stoisław Koszalin, siódmej ekipy PGNiG Superligi Kobiet w poprzednim sezonie. Działacze z Chorzowa poszukują nowego szkoleniowca.

Oprócz Katarzyny Wilczek (opuściła Ruch po 10 sezonach) z Ruchu odchodzi Joanna Rodak, a najprawdopodobniej także Viktoria Tyszczak oraz Dagmara Knapik.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa