Kreatywne prace z drewnem – do czego przyda się wypalarka?

Kreatywne prace z drewnem – do czego przyda się wypalarka?

Wypalanie w drewnie wzorów i obrazów to pasja wielu osób. To także sposób na dochodowe zajęcie. Początkujące osoby muszą nauczyć się cierpliwości i dokładności. Praca tego typu jest nazywana pirografią. Polega ona na płytkim wypalaniu w drewnie lub skórze różnych znaków i obrazów. Prymitywne metody pirografii stosowano już w starożytnym Egipcie. Przełomem było wynalezienie pierwszych maszyn, które nagrzewały rylce za pomocą energii elektrycznej. Aktualnie pirografią interesuje wiele osób. Do czego przyda się wypalarka? Czym cechuje się to narzędzie? O czym warto wiedzieć?

Co jest potrzebne do wypalania w drewnie?

Jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z pirografią, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Powinniśmy zastanowić się, gdzie będziemy pracować. Wypalarka do drewna wiąże się z powstawaniem dymu, którego zapach i gęstość zależna jest od rodzaju drewna. Warto przygotować miejsce pracy w wentylowanym pomieszczeniu, które można przewietrzyć. Najlepszym rozwiązaniem jest specjalistyczny pirograf. Przypomina on klasyczną lutownicę, składa się z rączki i rylca, którym operujemy tak, jak piórem. Co ciekawe, sprzęt nagrzewa się do temperatury 600 stopni Celsjusza i po wyłączeniu bardzo szybko stygnie. Wyróżniamy kilka typów wypalarek do drewna. Najpopularniejsze z nich to:

  • Pirograf z regulacją temperatury – to zaawansowane narzędzie, które ma stację dokującą. Pozwala ustawić pożądaną temperaturę rylca. Postawić można na model druciany lub rylcowy. Nie bez znaczenia są zestawy pirograficzne dla początkujących osób, które są ciekawym pomysłem na prezent. 
  • Pirograf rylcowy – to podstawowy rodzaj narzędzia, który kosztuje niewiele. Bardzo dobrze sprawdza się u początkujących osób. Posiada często wymienne wiertła do drewnaco daje możliwość regulowania grubości tworzonych linii. 
  • Pirograf z drucianymi stalówkami – narzędzie jest odpowiednie zarówno dla osób zaawansowanych, jak i początkujących. Sprzęt korzysta z wyprofilowanych drucików o wielu kształtach. Daje możliwość sprawnego wykonywania nawet najdrobniejszych detali w drewnie i innych materiałach. 

Producenci oferują także profesjonalne pirografy laserowe i wycinarki. Te urządzenia są zazwyczaj stosowane przez specjalistyczne firmy, które na co dzień zajmują się wypalaniem w drewnie. 

Kreatywna praca z drewnem – na czym polega?

Do wypalania możemy użyć desek lub sklejki, wykonanej z gładkiego drewna. Najczęściej twórcy sięgają po drzewa takie jak brzoza, dąb lub buk. Dobranie drewna jest indywidualną kwestią i zależy od potrzeb hobbysty. Niekiedy dobieramy egzotyczne gatunki z widoczną na brzegach korą, co dodaje wypalonym obrazom dodatkowego charakteru. 

Kreatywne rysunki w drewnie z pewnością pozwolą nam rozwinąć swoje umiejętności. Nie musimy być artystami, aby osiągnąć pożądane efekty. Wiele osób korzysta z gotowych wzorów, które są przenoszone na drewno za pomocą ołówka lub kalki. W sklepach znajdziemy gotowe rysunki, przy czym możemy też samodzielnie przygotować szablony. Najłatwiejszą metodą jest podzielenie wyjściowego rysunku siatką pól kwadratowych i przerysowanie go na deskę. Na początku dobrym wyborem są proste wzory i szkice. Doskonałym treningiem może być wypalanie zwykłego tekstu. Tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Możemy stworzyć za pomocą wypalarki prawdziwe dzieła sztuki, które będą zdobić otoczenie. 

Po nabraniu wprawy zrozumiemy, jak optymalnie dobrać różne grubości stalówek i rylca. Dzięki temu możemy przejść do bardziej zaawansowanych obrazów, które wymagają cieniowania.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa