„Światy równoległe” Leny Letiny w Galerii w Bramie 

„Światy równoległe” Leny Letiny w Galerii w Bramie 

W Galerii w Bramie Chorzowskiego Centrum Kultury prezentowane są pracy pochodzącej z Kijowa artystki Leny Letiny. Wystawa „Światy równolegle” została zrealizowany dzięki polsko-ukraińskiej pracy zespołowej. 

„Światy równoległe” to zaangażowane kolaże, z których każdy stanowi swoistą próbę przekucia w sztukę strasznych wewnętrznych przeżyć związanych z trwającą wojną na Ukrainie, wykorzystując przy tym polskie postaci kultury, dizajnu, fotografii i historyków. Ich autorką jest Lena Letina – artystka i założycielka warsztatu kreatywnego Lena Letina Studio w Kijowie. Pracuje w technikach: kolaż analogowy, akwarela, malarstwo olejne, plastyka i rękodzieło.

Polska jest jednym z krajów, które zaakceptowały ukraiński ból jako swój własny, zapewniły niesamowite wsparcie, ochronę i schronienie ukraińskim uchodźcom podczas inwazji wojsk rosyjskich. Doświadczenie tragedii, która dzieje się z Ukrainą i kontrastujące poczucie polskiego pokoju i bezpieczeństwa zostały zrealizowane w cyklu „Odbicie wojny”. Cykl „Relacje” to zrozumienie etapów rozwoju, instynktów, uczuć tkwiących w każdym człowieku, bo gdziekolwiek jesteśmy, zawsze zabieramy ze sobą… Korzystając z okazji pragnę wyrazić serdeczną wdzięczność Polakom za ogromne wsparcie moralne i materialne, za pomoc udzielaną czasowym migrantom z Ukrainy. Szczególne podziękowania za możliwość wyrażenia siebie w projektach realizowanych w celu wspierania kreatywnych ludzi w dzisiejszych trudnych warunkach, w jakich znaleźli się ukraińscy artyści. Z szacunkiem i niesamowitą wdzięcznością – mówi artystka. 

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa