Superbohaterowie walczą ze Zmorami… w Chorzowie. Premiera komiksu w Muzeum Hutnictwa

Superbohaterowie walczą ze Zmorami… w Chorzowie. Premiera komiksu w Muzeum Hutnictwa
Konferencja prasowa na temat wydawnictwa odbyła się w Muzeum Hutnictwa, które również pojawia się na kartach komiksu.| fot. Muzeum Hutnictwa

Chorzów to jedno z miejsc, gdzie rozgrywa się akcja komiksu „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości” kolejnego zeszytu z cyklu wydawanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Po komiksach, których motywami przewodnimi były ochrona dziedzictwa kulturowego Europy, walka z zanieczyszczeniem powietrza oraz zmagania z następstwami pandemii covid-19 przyszedł czas na historię osnutą wokół kolejnych ważnych wyzwań, z jakimi boryka się współczesna Europa.

„Paneuropa vs. Zmory Przeszłości” to przygody mitycznych bohaterów Paneuropy, którzy walczą z żerującymi na ofiarach prześladowań przemytnikami ludzi oraz brakiem równości i akceptacji dla różnorodności. Postaci pojawiające się w komiksie uosabiają najważniejsze europejskie wartości, takie jak wolność, szacunek dla praw człowieka i praw obywatelskich, tolerancję, solidarność, równość i pokój.

Chorzów to jedno z miejsc, gdzie rozgrywa się akcja komiksu.
fot. mat. prasowe

Przygody bohaterów Paneuropy rozgrywają się m.in. w miejscach dobrze znanych mieszkańcom Górnego Śląska i Zagłębia – w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika – które przedstawiono na dwóch dedykowanych Metropolii i ich miastom okładkach. Oba obiekty powstały lub zostały zmodernizowane w ramach projektów UE.

– To pokłosie naszej dobrej współpracy z Komisją Europejską. Muzeum Hutnictwa to inwestycja sfinansowana w części ze środków unijnych. Jest to także element pokazywania polityki europejskiej, czyli m.in. pamiętania o przeszłości – mówił podczas konferencji prasowej Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. Technicznych i Rozwoju.

Autorami komiksu są czołowi polscy twórcy tego gatunku sztuki: Scenarzyści Magdalena Lankosz i Tomasz Kontny oraz rysownicy Robert Służały, Wojciech Stefaniec, Rafał Szłapa oraz Monika Laprus-Wierzejska.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa