Odkurzacze do basenów: rodzaje i zasady działania

Odkurzacze do basenów: rodzaje i zasady działania

Do utrzymania czystości w basenie stosowane są różnego rodzaju urządzenia czyszczące i dezynfekujące, dzięki którym skład wody jest zgodny z normami i wymaganiami sanitarnymi.

Czyszczenie każdego basenu powinno odbywać się regularnie, a do tego właśnie służy odkurzacz do basenu, który pozwala na przedłużenie żywotności filtrów i innych urządzeń.

Odkurzacz do basenu może być:

  • ręczny;
  • półautomatyczny;
  • automatyczny

Ręczne odkurzacze do basenów

Odkurzacz ręczny to najprostsze urządzenie, które ma niską cenę i prostą konstrukcję. Odkurzacz ręczny do sztucznych basenów składa się ze specjalnej szczotki, metalowego drążka teleskopowego oraz karbowanego węża połączonego ze skimmerem (urządzenie do pobierania powierzchniowej warstwy wody) lub dyszą do poboru wody. W przypadku stosowania ręcznego odkurzacza do czyszczenia basenów, zbieranie zanieczyszczeń odbywa się pod wpływem podciśnienia wytwarzanego przez pompę filtrującą. Odkurzacz ręczny obsługiwany jest przez osobę zajmującą się konserwacją basenów. Jeśli potrzebujesz pompy do basenu, możesz znaleźć ją na stronie aquamonkey.pl.

Wybierając odkurzacz ręczny do basenu, należy wziąć pod uwagę:

  • wymiary i kształt niecki basenowej;
  • głębokość basenu;
  • długość drążka.

Półautomatyczne odkurzacze do basenów

Odkurzacze półautomatyczne czyszczą basen dzięki podciśnieniu wytwarzanemu przez pompę filtrującą, jednak w przeciwieństwie do modelu ręcznego wyposażone są we wbudowany mechanizm, który służy do automatycznego przesuwania urządzenia w trakcie czyszczenia basenu. Jeśli chodzi o kierunek ruchu odkurzacza ze wbudowanym mechanizmem, może on być chaotyczny lub spiralny.

Odkurzacze półautomatyczne są kilkukrotnie lepsze od urządzeń ręcznych pod względem wielu parametrów i właściwości użytkowych. Działają na zasadzie trakcji hydraulicznej i umożliwiają regulację prędkości przepływu wody. Charakterystyczne cechy takich urządzeń to dostępność worka na zanieczyszczenia oraz możliwość bezpośredniego podłączenia do skimmera bez użycia specjalnych narzędzi. Dzięki półautomatycznym odkurzaczom dezynfekcja i czyszczenie basenów stają się uproszczone i przyspieszone.

Automatyczne odkurzacze do basenów

Odkurzacze automatyczne zajmują wiodącą pozycję wśród innych rodzajów urządzeń do czyszczenia basenów. Pomagają utrzymać czystość bez większego wysiłku i kosztów pracy. Taki sprzęt pozwala szybko oczyścić dno i ściany basenu ze śluzu oraz zebrać drobne zanieczyszczenia nawet w trudno dostępnych miejscach. Najlepsze modele odkurzaczy automatycznych do basenu są dość proste w obsłudze i wyposażone w „inteligentny” wbudowany mechanizm, który pozwala urządzeniu na wykonywanie wszystkich czynności czyszczących w trycie automatycznym.

Odkurzacze basenowe pojawiły się dzięki rozwojowi innowacyjnych technologii oraz zostały zaprojektowane na osiem godzin pracy na baterii. Zasada działania takich urządzeń opiera się na wykorzystaniu technologii komputerowej, dzięki której można włączyć odpowiedni tryb i dobrać optymalne parametry programu dla konkretnego basenu, dzięki czemu odkurzacz automatyczny może samodzielnie się wyłączyć na koniec procesu czyszczenia.

Używając odkurzacza automatycznego do czyszczenia basenu, możesz zaoszczędzić na zużyciu wody, ponieważ służy on do jej dodatkowego oczyszczania, dzięki czemu woda nie powinna być odprowadzana do kanalizacji.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa