Wartościowe warsztaty i cenne inicjatywy. Poznajcie Chorzowski Bank Czasu

Wartościowe warsztaty i cenne inicjatywy. Poznajcie Chorzowski Bank Czasu
Jeden z dotychczasowych warsztatów dotyczył korzytania z Facebooka.fot. Chorzowski Bank Czasu

Chorzowski Bank Czasu to już druga inicjatywa, która powstała w wyniku kooperacji Stowarzyszenia Koncepcja i Stowarzyszenia Błękitny Anioł. Założeniem projektu jest bezgotówkowa wymiana usług, przysług i pomocy wśród uczestników. Pomysł ma na celu promocję integracji lokalnej społeczności, nawiązywania nowych znajomości wśród uczestników, a także szerzenie postawy obywatelskiej.

Chorzowski Bank Czasu swoją działalność rozpoczął 7 Stycznia 2023, kiedy to odbyło się oficjalne otwarcie inicjatywy. Uczestnicy spotkania mieli możliwość bezpośredniego wpływu na to, jak będzie wyglądał pierwszy rozkład zajęć w ramach projektu. Podczas spotkania każdy miał możliwość wypowiedzenia się na temat tego co go interesuje, o czym chętnie posłuchałby, a także oczywiście co może sam zaoferować grupie.

– Warto wspomnieć, że szalenie ważne jest dla nas, by Bank Czasu był interaktywny. To jego uczestnicy pokażą nam, co ich interesuje, a także co sami chcą zaproponować grupie. Jesteśmy otwarci na wszystko, oczywiście w granicach rozsądku” – mówi Damian Łukowiak, Prezes Stowarzyszenia Koncepcja -Co więcej, nie trzeba się przejmować tym, że Bank już ruszył i działa, tylko zawsze można do nas dołączyć. Wszyscy chętni do udziału są zawsze mile widziani – dodaje.

Pierwszym warsztatem, który odbył się w ramach inicjatywy był “Umiem w Facebooka”, poprowadzony przez Piotra Wilczyńskiego, wiceprezesa Stowarzyszenia Koncepcja. Spotkanie miało na celu pokazać uczestnikom, jak mogą założyć fanpage, jak tworzyć angażujące treści i wykorzystać siłę tego kanału, do promocji swoich inicjatyw.

Dotychczas w ramach Chorzowskiego Banku Czasu odbyło się pięć spotkań, poza wspomnianym już “Umiem w Facebooka” było to “Jak napisać książkę?” poprowadzone przez Damiana.

Uczestnicy warsztatu byli bardzo zaangażowani i zadawali wiele ciekawych pytań. Dodatkowo, w trakcie spotkania mieli też okazję wykonać krótkie ćwiczenie pisarskie, z którym doskonale sobie poradzili.

– W wielkim skrócie wymaga od nas przestrzegania kilku prostych zasad. Nie pisz o tym jaka jest twoja postać, tylko to pokaż – jej zachowaniem, strojem, zainteresowaniami, przeszłością. Dodatkowo stwórz plan wydarzeń, najlepiej kiedy masz wenę i wiesz doskonale co chcesz przekazać w swojej książce, a potem systematycznie pisz i rozwijaj na papierze założenia planu. Ważne jest również to, by nałożyć sobie rygor pisania – niech to będzie nawet akapit każdego dnia, ale działaj systematycznie. Takie rozwiązanie da Ci prawdziwe rezultaty. – zdradza prowadzący spotkanie.

Kolejnym warsztatem była Akademia Excela, podczas której Marek z Stowarzyszenia Koncepcja pokazał, jak w arkuszu wyliczać cenę netto/ brutto z rabatem i bez oraz poznaliśmy podstawowe formuły Excela. Pierwszym warsztatem, który został zorganizowany z inicjatywy uczestniczki Banku Czasu była “Mapa Myśli” przeprowadzona przez Patrycję Rurańską z organizacji “Era Młodych Kobiet”. Podczas zajęć, słuchacze starali się skupić całą swoją uwagę na sobie – własnych życiowych celach, możliwościach i przekonaniach. Uczestnicy spotkania próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile ich przekonania są FAKTYCZNIE „ich”, a na ile są w pewien sposób zaprogramowane w nas przez społeczeństwo, kulturę i otoczenie.

Ostatnim warsztatem, który póki co się odbył jest “Dziergane z Pasją”, warsztat który poprowadziła Mirosława Cogiel, Prezeska Stowarzyszenia Błękitny Anioł, która hobbystycznie zajmuje się rękodziełem i prowadzi fanpage “Dziergane z Pasją” na Facebooku. Dzierganie to zdecydowanie zajęcie wymagające cierpliwości, skupienia, a także poniekąd medytacyjne. Ale za to przynosi piękne owoce! Wszyscy byli zadowoleni z zajęć, a dodatkowo wyszli z nich z hand made’ową czapką zimową.

A kto może dołączyć do Banku Czasu?

– Bank czasu jest otwarty dla wszystkich mieszkańców aglomeracji, a nie tylko mieszkańców Chorzowa – przyznaje Piotrek. – Na dodatek mile widziane są osoby w każdym wieku, mimo, że Stowarzyszenie Koncepcja działa głównie na rzecz młodych – dodaje.

Kolejny warsztat w ramach inicjatywy odbędzie się już 25.03.2023 r o 12.00 w Centrum Inicjatyw Społecznych w Chorzowie przy ulicy 3 Maja 18. Organizatorzy rekomendują jednak przyjście od strony ul. Wileńskiej 5.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa